Trendy: Podcasting - nowe blogowanie

Podcasting, ostatni internetowy trend, pozwala nadawać za pośrednictwem sieci. Nagrania, w postaci nagranych plików audio, użytkownicy mogą ściągać z witryn www. Można je potem przechowywać na dyskach twardych lub odtwarzaczach mp3 i odtwarzać w dowolnie wybranym momencie.

Tak jak w przypadku tradycyjnych już blogów, treść jest nieograniczona: od polityki i religii po uprawę roślin i hutnictwo szkła.

Na razie pliki podcasting zawierają głównie wypowiedzi, nie muzykę. Dzieje się tak za sprawą złożoności w świecie uregulowań fonograficznych, które torpedują legalne umieszczanie utworów w internecie. Dopóki firmy nie wykombinują jak zagwarantować właścicielom praw autorskich odpowiednią zapłatę, muzyka nie będzie odgrywała znaczącej roli w podcastingu. A bez muzyki w podcastingu nie będzie w nim też pieniędzy - twierdzą sceptycy.

Reklama

Fred von Lohmann, prawnik ruchu na rzecz internetowej wolności Electronic Frontier Foundation, ostrzega, że "nie ma łatwego sposobu objęcia licencjami utworów dla podcastingu. Za każdym razem trzeba by uregulować należności wobec firmy nagraniowej i artysty. To szalenie trudny proces".

Firma Apple dodała 28 czerwca katalog iPod, zawierający ponad 3000 nagrań dla podcastingu, do swojej strony z utworami iTunes. Firma twierdzi, że przez pierwsze 2 dni funkcjonowania tej usługi, ściągnięto milion plików.

WENN
Dowiedz się więcej na temat: trendy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy