Ubuntu 10.10 nabiera konkretnych kształtów

Twórcy Ubuntu przedstawili trzecią alfę przyszłej wersji 10.10. Zawiera ona kernel 2.6.35 i przedpremierową wersję GNOME'a 2.32. Środowisko GNOME 3.0, które w zasadzie miało się pojawić już w wydaniu Maverick Meerkat (rebelianckiej surykatki), nie zostało włączone do dystrybucji, ponieważ nie będzie ukończone na czas.

Warianty Alternate i Server nośnika instalacyjnego pozwalają na instalację na dyskach z systemem plików Btrfs. GRUB nie może jednak jeszcze ładować systemu, którego obraz jądra znajduje się w systemie plików Next Generation Filesystem, w związku z czym konieczna jest odrębna partycja /boot z ext3 albo ext4.

Poza tym, zmienione zostało centrum oprogramowania Ubuntu (Software Center), zaktualizowano też liczne pakiety programów. Warianty netbookowe używają już standardowo panelu obsługi Unity, który ma zapewniać więcej miejsca na małych ekranach. Kubuntu zostało zaktualizowane do wersji KDE 4.5 RC, a zestaw narzędzi KDE Qt do 4.7 Beta.

Reklama

Plan prac przewiduje jeszcze jedną wersję beta i Release Candidate, zanim ukaże się ostateczna edycja 10.10 tej dystrybucji GNU/Linuksa. Do tego czasu Ubuntu 10.10 ma zyskać także nowy instalator.

HeiseOnline
Dowiedz się więcej na temat: Ubuntu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy