Aevum pokazało Ravn X, pojazd do wynoszenia ładunków w przestrzeń kosmiczną
Nikt nie wierzył, że amerykańskiej firmie Aevum uda się zrealizować swoje niesamowite plany budowy pojazdów do wynoszenia ładunków w kosmos. A jednak się udało. Testy rozpoczną się za 2 lata.
Wielkie plany Avenum to kolejny dowód na to, że przemysł kosmiczny przeżywa swój renesans. Amerykanie zaprezentowali właśnie pojazd zdolny do wystrzeliwania rakiet. Ten system ma stać się konkurencją dla technologii opracowanych przez inne rodzime firmy, w tym SpaceX. Pojazd o nazwie Ravn X został zaprojektowany w ten sposób, jak zwykły samolot. Dzięki temu ma być on zdolny do odbywania lotów nawet co 3 godziny.
Ravn jest maszyną bezzałogową i w pełni autonomiczną. Do pojazdu podłączania jest rakieta, którą odpala się na danej wysokości. W jej osłonie znajdują się ładunki. Jego konstrukcja i napęd pozwalają mu startować o własnych siłach z praktycznie każdego lotniska na świecie, a także na nich lądować.
Firma Aevum poinformowała, że Ravn X znajduje się obecnie w fazie gotowego prototypu. Firma planuje rozpocząć testy swojej maszyny w locie w ciągu najbliższych 18 miesięcy. To niesamowicie szybko, zwłaszcza ze względu na fakt, że o jej szybkim rozwoju niewiele było wiadomo. Cały system wynoszenia ładunków w kosmos, o nazwie Minnie, jest całkowicie autonomiczny, a do nadzoru poprawnego przebiegów misji potrzebnych jest tylko kilka osób.
W symulacjach oprogramowanie przeprowadziło udanych tysiące lotów w kosmos. Aevum nawet chwali się, że Ravn X będzie najinteligentniejszym pojazdem kosmicznym tego typu na świecie. Spółka z Alabamy chce skupić się na wynoszeniu na orbitę małych satelitów na potrzeby budowy orbitalnej floty obserwacyjno-komunikacyjnej. Na całym świecie z roku na rok szybko rośnie zainteresowanie takimi usługami.
Aevum jest jedną z ośmiu firm, które Amerykańskie Siły Kosmiczne wybrały do rywalizacji o kontrakty startowe w ramach Programu Usług Orbitalnych-4. Celem długoterminowym jest, aby ok. 85 procent działalności Aevum pochodziło od klientów komercyjnych, a 15 procent od agencji obronnych i badawczych. Biznesplan zakłada również przeprowadzanie ok. ośmiu do dziesięciu startów rocznie po cenach od 5 do 7 milionów dolarów.
To już kolejna firma, która chce wynosić ładunki w kosmos za pomocą samolotu. Podobne plany realizuje firma StratoLaunch System stworzona przez Paula G. Allena (nieżyjącego już współzałożyciela Microsoftu) i Richarda Bransona ze swoim Virgin Galactic. Ten ostatni chce wykonać kolejne testy swojego systemu jeszcze w tym roku.
Źródło: GeekWeek.pl/Aevum / Fot. Aevum