Egzoplanety wokół pulsarów są niezwykle rzadkie

Nowe badania planet pozasłoneczych - egzoplanet - wskazują, że te krążące wokół pulsarów są niezwykle rzadkie. Dlaczego właśnie takie zostały odkryte jako pierwsze?

Nowe badania dotyczące egzoplanet
Nowe badania dotyczące egzoplanet123RF/PICSEL

Odkrycie egzoplanet

Egzoplanety to planety, które krążą wokół innej gwiazdy niż Słońce. Pierwsze, wokół szybko rotującej gwiazdy - czyli pulsara - odkryli Aleksander Wolszczan i Dale Frail w 1992 roku. Naukowcy zauważyli planety wokół pulsara PSR 1257+12 w gwiazdozbiorze Panny.

Najnowsze badania wskazują, że akurat takie planety pozasłoneczne mogą być niezwykle rzadkie. Nawet mniej niż 0,5% wszystkich znanych pulsarów może mieć planety o masie Ziemi. Profesor Wolszczan miał zatem spore szczęście.

Największe poszukiwania planet wokół pulsarów

Okrycie co najmniej trzech planet wokół pulsara w 1992 roku było zupełnym zaskoczeniem. Pulsary powstają w gwałtownych wybuchach (gwiazd supernowych). Takie kosmiczne eksplozje powinny zdmuchnąć planety niczym wybuch bomby atomowej drobinę kurzu.

Co więcej, takie planety wokół pulsarów w niczym nie przypominają Ziemi ani innych skalistych planet. Są dość egzotyczne, na przykład niektóre są zbudowane głównie z diamentu. Naukowcy nadal starają się wyjaśnić pochodzenie tych tajemniczych planet.

Zespół astronomów z Uniwersytetu w Manchesterze przeprowadził największe dotąd poszukiwania planet krążących wokół pulsarów. Naukowcy szukali w szczególności sygnałów wskazujących na obecność egzoplanet o masach do 100 razy większych od masy Ziemi i okresach obiegu od 20 dni do 17 lat. Nowa praca na ten temat zostanie przedstawiona dziś, 12 lipca, na konferencji brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego przez naukowczynię Iulianę Nițu.

Planety wokół pulsarów są do siebie niepodobne

Wyniki pracy astronomów dostarczają ciekawych informacji o kształcie orbit planet wokół takich gwiazd. W przeciwieństwie do planet w naszym Układzie Słonecznym, których orbity są niemal kołowe, egzoplanety okrążają pulsary na silnie wydłużonych, eliptycznych orbitach.

Co równie ciekawe, planety wokół pulsarów są niezwykle zróżnicowane - zakres ich mas i okresów obiegów jest bardzo szeroki. Nie ma więc jakiegoś określonego typu planet, które krążą wokół pulsarów.

Sugeruje to, że proces formowania się układów pulsar-planeta znacząco różni się od znanych nam układów planetarnych. Ale jak powstają - nadal pozostaje zagadką.

Nietypowe pomysły na wakacje. Ile zapłacimy?Interia.tv
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas