Fizycy uważają, że istnieje antywszechświat, w którym czas płynie w przeciwnym kierunku

Każdego dnia intensywnie badamy otchłań Wszechświata, odkrywając jego zagadki. Jest jednak pewna grupa naukowców, która skupia się na przestrzeni znajdującej poza nim. Według nich istnieją dwa Wszechświaty.

Fizycy uważają, że istnieje antywszechświat, w którym czas płynie w przeciwnym kierunku
Fizycy uważają, że istnieje antywszechświat, w którym czas płynie w przeciwnym kierunkuGeekweek

Na łamach najnowszego wydania magazynu Physical Review Letters został opublikowany artykuł naukowy przygotowany przez fizyków teoretyków z kanadyjskiego Instytutu Perimeter Fizyki Teoretycznej. Opisują w nim oni istnienie lustrzanego odbicia naszego świata, w którym czas płynie w przeciwnym kierunku. Ta hipoteza może wydawać się niedorzeczna, ale już sam słynny fizyk, Stephen Hawking, w swojej pracy naukowej, którą wydał tuż przed śmiercią, pisał o możliwości istnienia wieloświata.

Według kanadyjskich fizyków: Neila Turoka, Lathama Boyle'a i Kierana Finna, antywszechświat narodził się podczas Wielkiego Wybuchu wraz z naszym Wszechświatem. W tej odmiennej przestrzeni panują równie odmienne prawa fizyki, dominuje antymateria, a czas płynie w przeciwnym kierunku. Ideą koncepcji jest dualizm naszego świata. Jeśli atomy mają swoje antyatomy, to i obok Wszechświata może istnieć antywszechświat.

Swoje teorie tłumaczą naruszaniem przez Wszechświat tzw. symetrii CPT. W miarę rozszerzania się przestrzeni, czas płynie tylko do przodu, a materii jest więcej od antymaterii. Ich zdaniem, antywszechświat wprowadza równowagę. Całkiem prawdopodobnie, że materia i antymateria przepływają pomiędzy nimi, by tę równowagę zachować.

Kanadyjczycy podkreślają, że ich model zgodny jest z teorią inflacji kosmologicznej, ale jednocześnie wyjaśnia istnienie ciemnej materii, a także pojawianie się jej i znikanie. Ale to nie wszystko. Koncepcja wyjaśnia też wczesną kosmiczną ewolucję bez potrzeby wymyślania nowej fizyki, a w tym dziwacznych wymiarów i strun. Naukowcy nie zaprezentowali jeszcze swoich wyjaśnień dotyczących naszej wiedzy o scenariuszu inflacji, np. takie jak jednorodność kosmosu w dużych skalach. Miejmy nadzieję, że szybko rozwieją oni wątpliwości świata naukowego.

Źródło: GeekWeek.pl/LiveScience / Fot. NASA/L. Boyle/Perimeter Institute for Theoretical Physics.

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas