Aluminium w szczepionkach pod lupą. Naukowcy rozwiewają wątpliwości
Duńskie badanie obejmujące ponad 1,2 miliona dzieci wykazało, że aluminium obecne w szczepionkach nie ma związku z autyzmem ani innymi przewlekłymi chorobami wieku dziecięcego. Nawet przy zmieniającej się zawartości glinu w różnych rocznikach szczepionych dzieci, nie odnotowano wzrostu zachorowań. Eksperci podkreślają, że aluminium jako adiuwant jest nie tylko skuteczne, ale i niezbędne w ochronie najmłodszych.

Dane ponad miliona dzieci zostały wykorzystane do przeprowadzenia badania, aby udowodnić, że nie istnieje związek między obecnym w szczepionkach aluminium a autyzmem oraz 49 innymi chorobami.
Szczepionki z aluminium kontra choroby przewlekłe
Aluminium jest skutecznym i powszechnym adiuwantem stosowanym w wielu szczepionkach dla dzieci zawierających martwe drobnoustroje. Niektóre wcześniejsze badania sugerowały, że może ono potencjalnie wpływać na przewlekłe choroby wieku dziecięcego, m.in. atopowe zapalenie skóry, zaburzenia autoimmunologiczne czy neurorozwojowe.
Duńskie badanie wyszło naprzeciw tym teoriom i wykazało, że nie ma związku między szczepieniami a np. autyzmem czy astmą. Wszystkie dzieci mieszkające w Danii mają zapewnione bezpłatne szczepienia. W ciągu pierwszych dwóch lat życia odsetek szczepień wynosił od 94% do 97% w 2023 roku. Zawartość glinu zmieniała się w szczepionkach wraz z biegiem czasu, w rezultacie czego różne kohorty urodzeniowe otrzymywały różne dawki aluminium.
Po przeanalizowaniu dokumentacji szczepień i medycznej ponad 1,2 miliona dzieci w ciągu 24 lat naukowcy nie znaleźli żadnych dowodów na to, że ekspozycja na aluminium w szczepionkach prowadzi do statystycznie istotnego wzrostu ryzyka rozwoju u dziecka którejkolwiek z szerokiej gamy chorób diagnozowanych w dzieciństwie.
Nie powinniśmy się martwić aluminium stosowanym jako adiuwant w szczepionkach dla dzieci. Myślę, że to jest sedno przesłania
Przeciwnicy szczepionek
Sole glinu są stosowane od ponad 70 lat i istnieje wiele dowodów potwierdzających ich bezpieczeństwo i skuteczność. Przyciągnęły one jednak uwagę przeciwników szczepionek, którzy twierdzą, że mogą nadmiernie stymulować układ odpornościowy. Okazuje się jednak, że aluminium jest wszechobecne - znajduje się nawet w mleku matki.
- Te szczepionki z adiuwantem aluminiowym są naprawdę ważne dla naszych programów szczepień. Nie tylko w Danii, nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale na całym świecie - podsumował Hviid. - Nie mamy żadnych zamienników tych szczepionek z innymi adiuwantami, więc jeśli je wycofamy, to właśnie dzieci zapłacą za to najwyższą cenę.