Samotność zwiększa ryzyko cukrzycy. Nowe badania wśród seniorów
Najświeższe badania potwierdzają, że samotność to nie tylko stan psychiczny, ale także poważny czynnik ryzyka dla zdrowia fizycznego osób starszych. Seniorzy, którzy są izolowani społecznie, mają znacząco większe szanse zachorowania na cukrzycę i problemy z jej kontrolowaniem. Wzrost populacji starzejącej się wyraźnie pokazuje skalę tego zjawiska i potrzebę uwzględniania tej kwestii w opiece zdrowotnej.

Cichy wróg dla zdrowia. Samotność pogłębia choroby
Samotność może nam doskwierać w każdym wieku i powodować różne problemy, nie tylko psychiczne, ale także fizyczne. Osoby starsze szczególnie są na nią narażeni, a jej konsekwencje bywają poważne. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych twierdzą, że samotni dorośli mają większe ryzyko rozwoju cukrzycy i wysokiego poziomu cukru we krwi.
- Izolacja społeczna i samotność są coraz częściej uznawane za ważne czynniki ryzyka zdrowotnego po pandemii COVID-19 - powiedziała dr n. med. Samiya Khan, główna autorka badania przedstawionego na konferencji ENDO 2025. Dodała, że lekarze opiekujący się starszymi pacjentami powinni brać to pod uwagę, aby zapewnić podopiecznym dobre leczenie.
Starzejąca się populacja
- Te odkrycia są szczególnie istotne, biorąc pod uwagę szybko rosnącą populację starzejącą się w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie, a także powszechne występowanie izolacji społecznej i samotności wśród seniorów - twierdzi Khan.
Polskie społeczeństwo także się starzeje. Główny Urząd Statystyczny w 2021 roku podał, że w ciągu dekady przybyło około 2 miliony osób w grupie wiekowej 60/65 i więcej. Tym samym co 5 mieszkaniec Polski ma ponad 60 lat.

Duże badanie łączące samotność z cukrzycą
Chociaż już wcześniejsze prace wskazywały na powiązania między społeczną izolacją i ryzykiem cukrzycy, nowe badanie jest jednym z pierwszych, które analizuje związek między izolacją społeczną a słabą kontrolą glikemii, wykorzystując ogólnokrajową, reprezentatywną próbę.
Przeanalizowano ponad 3800 dorosłych w wieku od 60 do 84 lat i odkryto, że społecznie izolowani starsi byli o 34 proc. bardziej narażeni na cukrzycę i mieli o 75 proc. większe prawdopodobieństwo złej kontroli poziomu cukru we krwi w porównaniu z osobami, które nie żyły samotnie. To sugeruje, że samotność może być ważnym, choć często pomijanym czynnikiem ryzyka cukrzycy.
- Wyniki te pokazują, jak ważne są więzi społeczne dla dobrostanu osób starszych. Lekarze powinni traktować izolację społeczną jako potencjalny czynnik ryzyka u starszych pacjentów zarówno w przypadku cukrzycy, jak i podwyższonego poziomu cukru we krwi - podsumowuje dr Khan.