Gdzie w Polsce szukać meteorytów? Ekspert odpowiada
W Polsce również spadają meteoryty i są miejsca, gdzie z pewnością warto ich szukać. Co to za lokalizacje? Rąbka tajemnicy uchylił astronom prof. Szymon Kozłowski, który jest znawcą meteorytów. Naukowiec wskazuje kilka miejsc w Polsce, gdzie łowcy "kosmicznych kamieni" powinni udać się na poszukiwania.
Meteoryty spadają w różnych miejscach na Ziemi. Ostatnio głośno było o okazie spod Berlina. Polska nie jest wyjątkiem i są pewne miejsca w naszym kraju, które zostały "nawiedzione" przez to zjawisko. Fragmenty rozsypane na lądzie znajdowane są do dziś. Rodzi się jednak pytanie: gdzie ich szukać?
W tych miejscach w Polce warto szukać meteorytów
Rąbka tajemnicy w tej kwestii uchylił prof. Szymon Kozłowski, astronom i znawca meteorytów pracujący w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Naukowiec należy również do Polskiego Towarzystwa Meteorytowego i może pochwalić się sporą kolekcją. Jest w posiadaniu około 160 fragmentów. Wśród nich są dwa o wadze 3 kg i 806 g znalezione w okolicach Moraska.
- 10 km od Pułtuska znaleziono około 10 tys. sztuk. Pochodzą one z największego spadku deszczu meteorytów kamiennych, do którego doszło w 1868 r. Szacuje się, że wtedy na raz spadło od 70 do 100 tys. fragmentów. Poszukiwacze do tej pory odnajdują na polach w okolicach miasta meteoryty i znalezione tu okazy są w niemal wszystkich kolekcjach na świecie.
- 10 km na południowy zachód od Łowicza, gdzie w 1935 r. spadł deszcz meteorytów żelazno-kamiennych. Do tej pory znaleziono około 60 z nich, ale co jakiś czas odnajdywane są kolejne.
- Morasko, gdzie dotychczas znaleziono około tysiąca meteorytów i nadal odkrywane są nowe. W pobliżu jest siedem kraterów i to dookoła nich znajdowane są fragmenty.
Szukanie meteorytów nie musi być trudne
Choć oczywiście trzeba mieć trochę szczęścia. Tutaj z pewnością będzie pomocna także odpowiednia wiedza oraz odpowiedni sprzęt. Wskazówki na ten temat udziela prof. Kozłowski.
Chcąc odróżnić fragment meteorytu od zwykłego kamienia warto mieć na uwadze, że około 80-90 proc. z nich będzie podobnych. Mają postać czarną lub rdzawą ze skorupą obtopieniową. Często będą miały gładkie krawędzie bez ostrych końców. Tak zwane chondryty powinny być wykrywalne przez część wykrywaczy metali. Do innych może przyczepić się magnes. Ponadto meteoryt powinien być odczuwalnie cięższy od zwykłego kamienia podobnej wielkości.
Jeśli więc następnym razem zauważycie na spacerze nietypowy kamień, to być może warto się po niego schylić? Możliwe, że będzie to okaz nie z tej planety.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!