Jasna kropka nad Księżycem? To Jowisz. Sprawdź dlaczego warto go obserwować
Już w ten weekend dojdzie do niezwykłego spotkania na nieboskłonie. Obok Jowisza pojawi się Księżyc, a całość powinna być widoczna za pomocą gołego oka.
Trwa właśnie jeden z najlepszych okresów do obserwowania Jowisza od wielu lat. Gazowy olbrzym minął nas niedawno w odległości 590 milionów kilometrów. Tak bliskiego spotkania z naszą planetą nie było od 59 lat. Świat astronomiczny oszalał na punkcie tego wydarzenia, a w internecie pojawiło się mnóstwo interesujących zdjęć z Jowiszem w roli głównej.
Kolejna okazja do zaobserwowania największej planety Układu Słonecznego może nastąpić wieczorem 8 października. Jowisz zyska wówczas towarzysza, który pozostanie w jego okolicy przez całą noc. Mowa oczywiście o Księżycu, zbliżającym się do fazy pełni.
Obserwacje astronomiczne można zacząć już około 18:40. W tym czasie obydwa obiekty powinny być wystarczająco wysoko nad wschodnim horyzontem, oferując wiele interesujących atrakcji. Jowisz będzie nad tarczą Księżyca, a jego jasność bez problemu pozwoli go zobaczyć za pomocą gołego oka.
Użycie lornetki lub teleskopu pomoże zwrócić uwagę na to, co równolegle odbywało się będzie w okolicy gazowego giganta. Są tam obecne jasne księżyce Galileuszowe, w których skład wchodzi Io, Ganimedes, Europa i Kallisto. To one będą oferowały interesujące widowisko w takcie koniunkcji Jowisza z Księżycem.
Godzinowy rozkład jazdy na sobotnio-niedzielną noc prezentuje się następująco:
- 18:20 - Wschód Jowisza.
- 20:30 - Wielka Czerwona Plama przestaje być widoczna z Ziemi.
- 22:48 - Ganimedes chowa się za tarczą Jowisza.
- 02:50 - Europa rozpoczyna tranzyt na tle Jowisza.
- 02:55 - Ganimedes wychodzi z cienia Jowisza.*
- 03:28 - Cień Europy zaczyna padać na tarczę Jowisza.*
- 04:37 - Io chowa się za tarczą Jowisza.
- 05:20 - Europa kończy tranzyt na tle Jowisza, lecz jej cień nadal na nim pozostaje.*
- 05:50 - Zachód Jowisza.
Gwiazdką oznaczono zjawiska, na które warto zwrócić szczególną uwagę, ponieważ będą wyjątkowo widowiskowe. Ich obserwowanie powinno być dostępne dla posiadaczy niewielkich teleskopów oraz nieco mocniejszych lornetek.