Księżyc powstał w jeden dzień. Brytyjczycy: "To coś niesłychanego"

Od dawna wiemy, że Księżyc powstał w wyniku zderzenia młodej Ziemi z obiektem wielkości Marsa, zwanym Theą. Dotychczas myśleliśmy jednak, że naturalny satelita naszej planety formował się bardzo długo z pyłu i skał, które tworzyły dysk materii. Prawda może być bardziej zaskakująca.

Brytyjczycy sugerują, że Księżyc powstał w zaledwie jeden dzień
Brytyjczycy sugerują, że Księżyc powstał w zaledwie jeden dzień123RF/PICSEL

Księżyc miał powstać 4,45 miliarda lat temu, gdy w Układzie Słonecznym panował wielki chaos. Wówczas w jednej z kosmicznych katastrof uczestniczyła młoda Ziemia. Uderzył w nią obiekt wielkości Marsa o nazwie Thea. W wyniku zderzenia miał powstać dysk materii wypełniony skałami i pyłem.

To właśnie z tego pyłu miał narodzić się Księżyc. Dotychczas świat astronomii uważał, że ten proces trwał miliony lat. Tymczasem najnowsze badania naukowców z Durham w Wielkiej Brytanii pokazują, że przebieg tego niezwykłego dla Ziemi wydarzenia był zupełnie inny, bardziej niezwykły.

Księżyc powstał w zaledwie jeden dzień?

Naukowcy przeanalizowali dane z badań księżycowych skał, począwszy od misji Apollo aż po najnowsze z sond obserwujących Srebrny Glob. Następnie stworzyli specjalną symulację, która pozwoliła w końcu wytłumaczyć rozbieżności w teoriach. Program symulował setki zderzeń Ziemi z Theą pod najróżniejszymi kątami i prędkościami.

Przygotowana symulacja prezentuje w niespotykanych dotąd szczegółach przebieg tego wydarzenia. Brytyjczycy opublikowali nawet materiały filmowe na serwisie YouTube, by każdy mógł na spokojnie sam prześledzić przebieg zderzenia. Całość dostępna jest w wysokiej rozdzielczości.

Naukowcy są pewni, że Księżyc powstał niemal natychmiast po zderzeniu młodej Ziemi z Theą. Według nich, to coś niesłychanego, ale jak najbardziej możliwego. W ten sposób można wyjaśnić najważniejszą kwestię, dlaczego zachował on tak dużo skał pochodzących bezpośrednio z naszej planety. Uczeni są zdania, że powrót na Księżyc i badania jego powierzchni bezpośrednio przez załogowe misje powinno tylko potwierdzić ich nową koncepcję.

— Ta koncepcja formacji Księżyca może pomóc wyjaśnić podobieństwo składu izotopowego między skałami księżycowymi dostarczonymi przez astronautów Apollo a płaszczem Ziemi. Na Księżycu mogą być też obecne zauważalne konsekwencje tego wydarzenia, np. w grubości skorupy, co pozwoli dokładniej zrozumieć rodzaj zderzenia, które miało miejsce — Vincent Eke z Durcham University.

"Wydarzenia": Seria wybuchów w Zatoce Gdańskiej. Rozbrajanie bomb lotniczych i min wojennychPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas