Marsjański helikopter już gotowy do opuszczenia na powierzchnię. Kiedy pierwszy lot?

NASA opublikowała najnowsze obrazy z powierzchni Marsa. Inżynierowie wysłali komendy uwolnienia czterech nóg drona, a teraz pozostało najważniejsze, opuszczenie go na powierzchnię. Niebawem pierwszy lot.

Marsjański helikopter już gotowy do opuszczenia na powierzchnię. Kiedy pierwszy lot?
Marsjański helikopter już gotowy do opuszczenia na powierzchnię. Kiedy pierwszy lot?Geekweek - import

Astronomowie z obsługi misji łazika Perseverance są zachwyceni dotychczasowymi osiągnięciami robota. Okazuje się, że nie tylko wszystkie jego systemu badawcze sprawują się wyśmienicie, ale również w rewelacyjnej kondycji znajduje się pierwszy helikopter na Marsie.

Przed inżynierami jeszcze pozostał najtrudniejszy manewr w całej misji, czyli opuszczenie drona na powierzchnię. Jednak już możemy zakładać, że proces ten przebiegnie pomyślnie, ponieważ łazik znajduje się na niemal płaskim terenie, a pod nim, gdzie znajduje się dron, nie ma skał. Gdy już Ingenuity dotknie powierzchni, wówczas łazik odjedzie do przodu na bezpieczną odległość, a helikopter będzie mógł swobodnie unieść się i odbyć swój pierwszy mały lot.

NASA zapowiada to wielkie wydarzenie, nie tylko pierwsze w historii eksploracji Marsa, ale wszystkich pozaziemskich obiektów, na pierwszy tydzień kwietnia. Całkiem możliwe, że będzie to 8 kwietnia. Agencja opublikowała nawet zdjęcie satelitarne obszaru lądowania łazika i drona w kraterze Jezero. Na obrazie pojawiła się też strefa lotu helikoptera.

Plan zakłada uniesienie się drona na wysokość ok. 3 metrów, zawiśnięcie na pół minuty i podejście do lądowania. Jeśli ten proces przebiegnie pomyślnie, to naukowcy przygotują nowy plan kolejnych lotów drona. Jest wielce prawdopodobne, że odbędzie on dłuższe wyprawy.

Na pokładzie bezzałogowca znalazła się kamera o rozdzielczości 13 MP, za pomocą której będzie można wykonać świetnej jakości zdjęcia powierzchni i najróżniejszych obiektów. Naukowcy chcą zmapować obszar lądowania łazika i drona, a następnie wykorzystać możliwość badań powierzchni z jego perspektywy do bardziej wnikliwych obserwacji w celu poszukiwań śladów życia.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA / Fot. NASA

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas