Marsjański meteoryt odkryty na Ziemi powrócił na Czerwoną Planetę

Na naszej planecie znajduje się wiele kosmicznych skał, które przybyły do nas m.in. z powierzchni Czerwonej Planety. Jedna z nich wróciła na swoją macierzystą planetę, dzięki najnowszej misji NASA.

Marsjański meteoryt odkryty na Ziemi powrócił na Czerwoną Planetę
Marsjański meteoryt odkryty na Ziemi powrócił na Czerwoną PlanetęGeekweek - import

NASA ma już na powierzchni Marsa kolejnego łazika o nazwie Perseverance, którego zadaniem jest eksploracja rozległych obszarów krateru Jezero w poszukiwaniu śladów niegdyś funkcjonującego tam życia. Astrobiolodzy nie ukrywają, że badania prowadzone przez najbardziej do tej pory zaawansowane technologicznie urządzenie, poruszające się po tej planecie, nie będą łatwe, ale pomoże nam w tym coś niezwykłego.

Mowa tu o meteorycie o nazwie Sayh al Uhaymir 008 (SaU008), który w 2008 roku został odkryty na pustyni w Omanie. Pewnie zastanawiacie się, po co NASA odesłała liczącą sobie miliardy lat kosmiczną skałę do swojego domu? Otóż pomaga ona naukowcom w kalibracji urządzeń, będących na wyposażeniu łazika, a odpowiadających za analizę składu chemicznego skał.

W ten sposób łazik Perseverance będzie z najwyższą możliwą precyzją realizował poszczególne etapy swojej niezwykle ważnej misji dla ludzkości i poszerzenia naszej wiedzy o tym fascynującym obiekcie, który za kilka dekad stanie się domem dla wielu mieszkańców naszej planety.

Łazik Perseverance przebył już od 2,5 do 5 kilometrów (licząc w linii prostej od lądownika i po ścieżce). W tej fazie do ośmiu z 43 probówek Perseverance może być wypełnionych marsjańską skałą i regolitem. Następnie Perseverance wyruszy na północ, a potem na zachód, w kierunku lokalizacji drugiej kampanii naukowej: regionu delty Jezero.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA / Fot. NASA/JPL-Caltech

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas