Mroczny i burzliwy Jowisz na najnowszej fotografii wykonanej przez sondę Juno
NASA opublikowała najświeższą fotografię największej planety Układu Słonecznego. Zachwyca ona mrokiem i dynamicznymi zjawiskami szalejącymi w gęstej atmosferze Jowisza.
Dane zostały przesłane na Ziemię 23 maja, gdy sonda wykonywała swój 13 bliski przelot wokół Jowisza. Urządzenie znajdowało się wówczas zaledwie 8 tysięcy kilometrów od gęstej atmosfery tej planety.
Fotografia zachwyca kolorami, szczegółami pasów chmur i szalejącymi tam antycyklonami. Dzięki sondzie Juno możemy przekonać się na własne oczy, jak gęsta atmosfera Jowisza jest dynamicznie zmieniającym się miejscem.
Fot. NASA.
Widoczne na zdjęciu pasy chmur zbudowane są z amoniakalnego lodu i wody. Ciemne regiony oznaczają dużo gęstszą atmosferę i sięgającą dalej wgłąb planety od jaśniejszych.
Dzięki sondzie Juno udało się odkryć też zagadkę potężnych potężnych błyskawic występujących w atmosferze tej planety. Na łamach najnowszego wydania czasopisma Nature naukowcy opublikowali badania naukowe na ten temat. Okazuje się, że wyładowania powstają w podobny sposób, jak ma to miejsce na naszej planecie, ale objawia się to w nieco odmiennej formie ().
Fot. NASA.
Dowiedzieliśmy się też znacznie więcej o słynnej Wielkiej Czerwonej Plamie. Sięga ona 50-100 razy dalej wgłąb atmosfery, niż najgłębsze oceany na Ziemi, a u swojej podstawy jest cieplejsza niż na szczycie. Wiatry w niej wiejące związane są z występującymi różnicami temperatur, a ciepło charakteryzujące podstawę plamy tłumaczy właśnie silne wiatry rejestrowane na jej szczycie. Wiatry te często wieją z prędkością przekraczającą 600 km/h ().
Źródło: GeekWeek.pl/NASA / Fot. NASA