Na Jowiszu może istnieć życie. „Odkryliśmy tam spore pokłady wody”

Największa planeta Układu Słonecznego skrywa przed nami jeszcze wiele fascynujących tajemnic. Obecnie badamy ją z pomocą sondy Juno, która niebawem może wpaść na trop istniejącego tam życia.

Na Jowiszu może istnieć życie. „Odkryliśmy tam spore pokłady wody”
Na Jowiszu może istnieć życie. „Odkryliśmy tam spore pokłady wody”Geekweek - import

O istnieniu wody na Jowiszu wiemy od dawna. Najlepszym dowodem na jej istnienie są księżyce tej planety, które pełne są wody. Odkryliśmy ją też na samej planecie, ale znika ona tak szybko jak się pojawia, dlatego dotychczas nie mieliśmy możliwości dokładnie określić gdzie się znajduje i ile jej tam występuje. Naukowcy z NASA postanowili więc wykorzystać do swoich obserwacji gazowego olbrzyma kilka teleskopów leżących na górze Maunakea na Hawajach. Efekt zaskoczył ich niezmiernie.

Okazało się, że w dużych ilościach występuje ona głęboko w gęstej atmosferze planety. Co ciekawe, astronomowie wykryli ją też w słynnej Wielkiej Czerwonej Plamie. Jakby tego było mało, na Jowiszu występuje też tlen. Według najnowszych danych, może być go tam nawet 2-9 razy więcej niż na Słońcu. Jako że woda powstaje tam właśnie z tlenu i wodoru cząsteczkowego, naukowcy uważają, że woda może występować tam powszechnie.

Badania pokazały nam również, że gęsta atmosfera giganta składa się z trzech warstw. Najwyższą stanowi głównie amoniak, środkową amoniak oraz siarka, a w najniższej znajduje się woda i lód. Teraz wszystko w rękach inżynierów odpowiedzialnych za misję sondy Juno, którzy będą musieli wykorzystać jej bliskie przeloty nad planetą oraz zainstalowany na jej pokładzie spektrometr na podczerwień i radiometr mikrofalowy do lepszego zmapowania głębi Wielkiej Czerwonej Plamy.

Najnowsze odkrycia rozpalają wyobraźnię. Chociaż warunki panujące na największej planecie Układu Słonecznego są tak ekstremalne, że my, ludzie, nie przeżylibyśmy tam nawet sekundy, to jednak ekstremofilne organizmy mogłyby sobie poradzić, zwłaszcza, że mają do dyspozycji spore pokłady tlenu i wody.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. NASA

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas