Najbliższa pełnia Księżyca już 5 lutego. Będzie "śnieżna"

Najbliższa pełnia Księżyca już 5 lutego! Dlaczego nazywamy ją "śnieżną"?
Najbliższa pełnia Księżyca już 5 lutego! Dlaczego nazywamy ją "śnieżną"?123RF/PICSEL

Kiedy jest pełnia Księżyca w lutym 2023?

Zobacz również:

Ile jest kwadr Księżyca i co ile dni jest pełnia Księżyca?

  • Faza nowiu. W tej fazie zwrócona ku Ziemi półkula Księżyca nie jest oświetlona. Księżyc znajduje się pomiędzy Ziemią i Słońcem, z ziemi możemy dostrzec tylko cienką obwódkę po jednej ze stron satelity.
  • Pierwsza kwadra. Prawa połowa Księżyca jest już oświetlona, możemy dostrzec jego kulisty kształt. Dla obserwatora na powierzchni Słońca, nasz satelita znajduje się obok planety, odchylony o 90 stopni od osi Ziemia-Słońce.
  • Pełnia. W tej fazie to Ziemia znajduje się pomiędzy Słońcem a Księżycem. Dzięki odchyleniom orbit Ziemia nie stoi na drodze promieni słonecznych (wyjątkiem są oczywiście zaćmienia), a cała powierzchnia Księżyca odbija światło gwiazdy.
  • Ostatnia kwadra. Srebrny glob pokonał już 3/4 swojej orbity. Obserwatorzy z półkuli północnej obserwują lustrzane odbicie pierwszej kwadry, tym razem lewą połowę tarczy.
  • Jeżeli kształt przypomina literę D (bez słupka) - Księżyc się dopełnia, dobiera, robi się duży i dąży do pełni.
  • Jeżeli kształt przypomina literę C - Księżyc ciemnieje, chudnie, cienieje, cofa się.

Dlaczego to będzie śnieżna pełnia Księżyca?

Tereny zamieszkiwane przez plemiona Algonkinów przed powstaniem USA i Kanady. Osadnicy przejęli nazwę "Śnieżny Księżyc" od tych ludów.
Tereny zamieszkiwane przez plemiona Algonkinów przed powstaniem USA i Kanady. Osadnicy przejęli nazwę "Śnieżny Księżyc" od tych ludów. ish ishwarWikimedia Commons
"Jedne z najlepszych na świecie". Wojskowi w "Gościu Wydarzeń" o czołgach LeopardPolsat NewsPolsat News