Oglądaj na żywo. Pierwszy komercyjny lot kosmiczny Virgin Galactic

Na dziś zaplanowano pierwszy kosmiczny lot turystyczny w wykonaniu firmy Virgin Galactic. Start misji zaplanowany jest na godzinę 17:00 czasu polskiego. Trzyosobowa załoga ma odbyć suborbitalny lot na pokładzie samolotu kosmicznego VSS Unity.

 Start o godzinie 17:00 czasu polskiego
Start o godzinie 17:00 czasu polskiego ED/JL/Virgin Galactic / Camerapress / ForumAgencja FORUM

Pierwszy komercyjny lot kosmicznego samolotu

Dzisiaj, czyli 29 czerwca, ma odbyć się pierwszy lot komercyjny samolotu kosmicznego firmy Virgin Galactic. Na jego pokładzie znajdzie się trzyosobowa załoga Włoskich Sił Powietrznych i włoskiej Narodowej Rady ds. Badań Naukowych. Będzie to pierwsza, w pełni komercyjna misja suborbitalna firmy Richarda Bransona. Przyjemność takiego lotu kosztuje 450 tysięcy dolarów.

Wydarzenie będzie transmitowane za pośrednictwem strony internetowej Virgin Galactic. Start o godzinie 17:00 czasu polskiego. Samolot wystartuje z Spaceport America w Nowym Meksyku.

Załoga będzie dowodzona przez Waltera Villadei, pułkownika Włoskich Sił Powietrznych. Wcześniej szkolił się on w NASA jako pilot rezerwowy w ramach misji Axiom Space na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Oprócz pułkownika na pokładzie znajdzie się również lekarz i podpułkownik Włoskich Sił Powietrznych Angelo Landolfi, a także naukowiec z włoskiej Narodowej Rady ds. Badań Naukowych Pantaleone Carlucci. Towarzyszył im będzie instruktor astronautów Virgin Galactic Colin Bennet.

Cele misji

Lot w zamierzeniu ma potrwać około 90 minut, podczas którego załoga będzie przeprowadzała serię suborbitalnych eksperymentów naukowych. Na pokładzie umieszczonych zostanie 13 ładunków potrzebnych do badań, które dotyczyły będą między innymi promieniowania kosmicznego, odnawialnych biopaliw ciekłych, choroby lokomocyjnej czy zaburzeń poznawczych podczas lotów kosmicznych.

Misje badawcze Virgin Galactic zapoczątkują nową erę powtarzalnego i niezawodnego dostępu do przestrzeni kosmicznej dla instytucji rządowych i badawczych w nadchodzących latach.
Powiedział w oświadczeniu Michael Colglazier, dyrektor generalny Virgin Galactic.

Virgin Galactic już na początku czerwca ogłosiła, że jest gotowa do rozpoczęcia lotów komercyjnych po tym, jak testowy lot suborbitalny przeprowadzony 25 maja zakończył się sukcesem. Wtedy samolot kosmiczny Unity osiągnął wysokość 87 kilometrów, docierając prawie do umownej linii Karmana stanowiącej granicę kosmosu na wysokości 100 kilometrów.  

Niebezpieczeństwa związane z ekstremalną turystyką

Był to pierwszy taki lot od prawie dwóch lat. Utorowało to drogę Virgin Galactic do oficjalnego rozpoczęcia kosmicznych podróży komercyjnych. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, firma planuje loty na skraj kosmosu co miesiąc. Niestety wydarzenie to niefortunnie zbiegło się z tragedią, która dotknęła załogę łodzi podwodnej Titan, której podróż zakończyła się implozją w zeszłym tygodniu.

Firma Bransona ma dosyć kontrowersyjną historię, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo załogi, co budzi wiele obaw w związku z planowanym na dziś lotem. W 2014 roku SpaceShipTwo firmy Virgin Galactic doznał anomalii podczas lotu i rozbił się. Jeden z pilotów zginął, drugi został poważnie ranny. Prywatna turystyka ekstremalna stanowi wyzwanie dla zasad bezpieczeństwa. Prężnie rozwijający się przemysł lotów kosmicznych musi liczyć się z zagrożeniami związanymi z lotami suborbitalnymi.

Akwedukty Nazca. Wodociągowy majstersztyk o długiej historiiAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas