Pobił kolejny rekord. Jego już nic nie powstrzyma?

Elon Musk w ostatnim czasie znalazł się na pierwszych stronach portali internetowych ze względu na zakup Twittera. Jednak już teraz może pochwalić się zupełnie nowym dokonaniem.

Elon Musk pobił kolejny rekord
Elon Musk pobił kolejny rekordGetty Images

Nie można powiedzieć, że o Elonie Musku zrobiło się w ostatnim czasie głośno, bo od dawna każde jego działanie odbija się szerokim echem w mediach. Niemniej, na pewno zrobiło się o miliarderze nieco głośniej ze względu na zakup Twittera za astronomiczną kwotę 44 miliardów. Nie minęło dużo czasu, a właściciel SpaceX może pochwalić się kolejnym sukcesem.

W zeszły piątek ponownie została wystrzelona rakieta Falcon 9 z misją umieszczenia na orbicie kolejnych satelitów Starlink. Podczas startu użyto pierwszofazowego boostera B1062, który już po raz szósty pomógł wystrzelić rakietę. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że został on wykorzystany ponownie po zaledwie 21 dniach od poprzedniego startu. To absolutny rekord i ostatecznie pokazuje, w jakim kierunku zmierza przemysł kosmiczny. Możliwość ponownego użycia części w krótkim czasie może stać się jednym z priorytetów firm takich jak SpaceX.

Ostatnio odbyła się 151 misja rakiety Falcon 9, z czego aż 43 dotyczyły samego systemu internetu satelitarnego Starlink. Tym samym Elon Musk rozbudowuje swoje kosmiczne imperium, by dostarczyć ludzkości superszybki internet satelitarny, który będzie dostępny w każdym zakątku globu.

Booster B1062 został wykorzystany 8 kwietnia podczas startu Ax-1, komercyjnej misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Zaledwie 21 dni po tym, jak wylądował na platformie "A Shortfall of Gravitas" na Oceanie Atlantydzkim, booster został ponownie wykorzystany. W ten sposób SpaceX stało się rekordzistą w czasie, w jakim ponownie użyli rakiety pierwszego stopnia.

Wystrzelenie rakiety nie jest tanim przedsięwzięciem. Na tę chwilę niewielu może sobie pozwoli na zakup miejsca w komercyjnych misjach. Żeby kosmiczna turystyka przyciągnęła więcej chętnych, przedsiębiorstwa przemysłu kosmicznego muszą zmniejszyć koszt takich wypraw. W tym celu może pomóc wielokrotny użytek tych samych komponentów w krótkim odstępie czasu.

Motyl i Globus: GwatemalaINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas