Spektakularne zdjęcie burzy pyłowej obecnie szalejącej na Marsie

Europejska Agencja Kosmiczna uwieczniła na zdjęciu aktualnie rozprzestrzeniającą się po powierzchni Marsa potężną burzę pyłową. Obraz zapiera dech w piersi.

Spektakularne zdjęcie burzy pyłowej obecnie szalejącej na Marsie
Spektakularne zdjęcie burzy pyłowej obecnie szalejącej na MarsieGeekweek

To zjawisko przybrało w ostatnich tygodniach na Czerwonej Planecie zasięg globalny. Dzięki temu planeta stała się bardziej czerwona, niż zwykle, co bardzo dobrze widoczne jest z nawet z Ziemi.

Zdjęcie wykonała należąca do Europejskiej Agencji Kosmicznej sonda Mars Express. Wykonuje ona kolorowe obrazy w zakresie fal światła widzialnego, podobnie jak widzi ludzkie oko.

Astronomowie z całego świata bacznie przyglądają się burzy pyłowej, wykorzystując do tego łazika Curiosity, sondy kosmiczne oraz teleskopy kosmiczne i naziemne. Dzięki gromadzonym danym będziemy mogli lepiej poznać naturę tego zjawiska i istotę funkcjonowania szczątkowej atmosfery tej planety.

Sonda Mars Express wykonała spektakularne zdjęcie burzy pyłowej obecnie szalejącej na Marsie. Fot. Europejska Agencja Kosmiczna.

Taka wiedza szczególnie przyda się w trakcie planowania i realizacji pierwszych podróży załogowych na tę planetę, a także pomoże lepiej przygotować sprzęt na takie skrajne warunki atmosferyczne.

Burza pyłowa pojawiła się pod koniec maja bieżącego roku i miała swoje ognisko na obszarze formacji geologicznej o nazwie Medusae Fossae, rozciągającej się na zaledwie tysiąc kilometrów, która leży w pobliżu równika Czerwonej Planety.

Sonda Mars Express wykonała spektakularne zdjęcie burzy pyłowej obecnie szalejącej na Marsie. Fot. Europejska Agencja Kosmiczna.

Astronomowie nie widzą, kiedy burza pyłowa zakończy się. Może ona mieć niekorzystny wpływ na misję lądownika InSight, który w listopadzie wyląduje na powierzchni Marsa. Przypomnijmy, że na pokładzie urządzenia znajdują się kluczowe instrumenty badawcze do poszukiwań życia, które powstały w naszym kraju ().

Źródło: GeekWeek.pl/Europejska Agencja Kosmiczna / Fot. Europejska Agencja Kosmiczna

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas