Sygnały z tej planety mogą świadczyć, że nadaje się do zamieszkania
Astronomowie od jakiegoś czasu śledzą sygnały ze skalistej egzoplanety wielkości Ziemi. Wydaje się, że wyróżnia ją jeden z kluczowych czynników, które umożliwiają życie na planetach, czyli pole elektromagnetyczne.
Planeta YZ Ceti b krążąca wokół czerwonego karła oddalonego od Ziemi o zaledwie 12 lat świetlnych wykazuje ciekawe właściwości. Mianowicie, naukowcy zaobserwowali, że wysyła sygnały radiowe świadczące o tym, że może posiadać pole magnetyczne. Sygnał został odebrany przez obserwatorium radioastronomiczne Very Large Array w stanie Nowy Meksyk w USA.
Dlaczego pole magnetyczne jest tak ważne
Pole magnetyczne planety odpowiada za powstrzymanie jej atmosfery przed rozproszeniem wskutek oddziaływania potężnych wiatrów kosmicznych. Dawno temu Mars był ciepłą i wilgotną planetą, właśnie ze względu na to, że posiadał pole magnetyczne. Gdy stracił tę ochronę, jego atmosfera krok po kroku uległa degradacji wskutek oddziaływania promieniowania naszego Słońca.
Poszukiwanie potencjalnie nadających się do zamieszkania lub żyjących światów w innych układach słonecznych zależy częściowo od możliwości ustalenia, czy skaliste egzoplanety podobne do Ziemi rzeczywiście mają pola magnetyczne.
Mars nie jest jedyną planetą Układu Słonecznego, która posiadała lub posiada pole magnetyczne, wyłączając naszą Ziemię. Jowisz, Saturn, Uran czy Neptun nadal zachowały swoje pola magnetyczne, jednak do tej pory nie odkryto egzoplanety poza Naszym Układem z takim polem, która odpowiadałaby wielkością naszej Ziemi.
Sygnały z kosmosu
Astronomowie twierdzą, że powtarzający się sygnał radiowy może być wskazówką do tego, jak szukać podobnych egzoplanet. Te sygnały prawdopodobnie spowodowane są oddziaływaniem pola magnetycznego planety z gwiazdą, wokół której krąży. Potężne fale radiowe są generowane, w momencie, gdy pole magnetyczne planety przedziera się przez plazmę gwiazdy. Jednak, mimo że YZ Ceti b posiada pole magnetyczne, mało prawdopodobne jest, żeby istniało na niej życie.
W związku z tym, że znajduje się ona bardzo blisko gwiazdy, jej orbita wokół niej trwa zaledwie 2 dni. Dla porównania najbliższa Słońcu planeta w naszym Układzie Słonecznym, Merkury potrzebuje 88 dni na wykonanie pełnego obrotu. Wiele wskazuje na to, ż naukowcy w końcu znaleźli sposób na wykrywanie w przyszłości bardziej przyjaznych dla życia światów. Jeśli ustalenia uda się potwierdzić, YZ Ceti b będzie pierwszą egzoplanetą wielkości Ziemi posiadającą własne pole magnetyczne.
Będzie dużo dalszych prac, zanim pojawi się naprawdę mocne potwierdzenie fal radiowych powodowanych przez planetę. Kiedy już pokażemy, że to się dzieje naprawdę, będziemy mogli robić to bardziej systematycznie. Jesteśmy na początku.