Teleskop Hubble'a w tarapatach. Możliwe, że będzie potrzebna misja naprawcza

Najbardziej zasłużony dla ludzkości teleskop kosmiczny uległ poważnej awarii, która może wstrzymać prace obserwacji otchłani Wszechświata na długi czas.

Teleskop Hubble'a w tarapatach. Możliwe, że będzie potrzebna misja naprawcza
Teleskop Hubble'a w tarapatach. Możliwe, że będzie potrzebna misja naprawczaGeekweek

Od kilku dni wśród fanów astronomii krążyły pogłoski o problemach z Kosmicznym Teleskopem Hubble'a. NASA w końcu potwierdziła obawy w oficjalnym oświadczeniu na swoim profilu na Twitterze. W tej chwili urządzenie znajduje się w trybie uśpienia, a inżynierowie pracują nad rozwiązaniem problemu, co nie będzie łatwym zadaniem.

Awarii uległ bowiem kolejny żyroskop, i nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że urządzenie wyposażone jest w sześć, ale na przestrzeni lat trzy z nich uległy uszkodzeniu, a teraz kolejny, więc pozostały dwa. To za mało, aby zapewnić mu idealną stabilizację, która ma niebagatelne znacznie w prowadzeniu pomiarów i obserwacji najdalszych obiektów.

Na razie naukowcy z NASA nie chcą rozważać stałego wyłączenia urządzenia lub podjęcia próby go naprawienia bezpośrednio w kosmosie. W kolejnych dniach inżynierowie będą starali się zdalnie przywrócić do życia któryś z wcześniej uszkodzonych żyroskopów. Jeśli wysiłki spełzną na niczym, będziemy mogli zapomnieć o planach długotrwałych obserwacji, które mają kluczowe znaczenie w planowanych dziesiątkach projektów badawczych.

Teleskop Hubble'a ukazuje nam Wszechświat w takich detalach, w jakich nigdy byśmy go nie zobaczyli od 1990 roku. W tym czasie przeszedł już 5 misji serwisowych. Ostatnia z nich miała miejsce w 2009 roku. Z racji zakończenia programu wahadłowców i zawieszenia lotów załogowych z terytorium Stanów Zjednoczonych, aktualnie nie ma możliwości wysłania astronautów na orbitę w celu naprawy urządzenia.

Problemy z Kosmicznym Teleskopem Hubble'a to kolejny w ostatnich miesiącach potężny cios dla NASA i całego świata astronomii. Przypomnijmy, że w stan uśpienia został również wprowadzony Kosmiczny Teleskop Kepplera, a marsjański łazik Opportunity nie daje śladów życia po globalnej burzy pyłowej, która szalała na Czerwonej Planecie przez ostatnie kilka miesięcy.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA/ / Fot. NASA

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas