Unikalne kryształy odkryto w słynnym meteorycie czelabińskim

Wejście w atmosferę meteoru Czelabińskiego było niezwykłym wydarzeniem w skali całej planety. Teraz okazuje się, że meteoryty skrywają w sobie ogromną wiedzę na temat historii Układu Słonecznego, a nawet powstania Księżyca.

Meteor czelabiński bardziej wyjątkowy, niż nam się wydawało
Meteor czelabiński bardziej wyjątkowy, niż nam się wydawało123RF/PICSEL

Całkiem niedawno dowiedzieliśmy się, że meteor, który eksplodował w 2013 roku na niebie ponad Czelabińskiem, był zaangażowany w proces uformowania się Księżyca, a teraz w pyle meteorytowym odkryto unikalne kryształy. Nigdy dotąd nie widziano ich w meteorytach.

Unikalny skład pyłu meteorytu czelabińskiego

Superbolid miał średnicę ok. 18 metrów i masę wynoszącą do 10 tysięcy ton. Po jego eksplozji, na Ziemię spadło niewiele jego szczątków. Jednak naukowcom udało się znaleźć je i poddać wnikliwym analizom. Najnowsze badania, przeprowadzono za pomocą najbardziej zaawansowanych obecnie na świecie mikroskopów elektronowych. Uczeni odkryli w próbkach unikalne kryształy.

Kryształy odkryte w meteorycie czelabińskim
Kryształy odkryte w meteorycie czelabińskimTaskaev et al.materiały prasowe

Co niezwykłe, są one tak małe, że nawet większość mikroskopów elektronowych ma trudność z ich zobrazowaniem. Owe struktury wyglądają jak "kwazi-sferyczne" lub "prawie kuliste" muszle oraz heksagonalne pręty. Analizy rentgenowskie wykazały, że mamy tu do czynienia z kryształami zbudowanymi z grafitu, a dokładnie z nanogromadami fullerenu C60 lub poliheksacyklooktadekanami C18 H12.

Meteoryt czelabiński pomógł stworzyć Księżyc?

Naukowcy uważają, że takie struktury mogły uformować się na skutek wysokiej temperatury i ogromnego ciśnienia, które towarzyszyły przejściu meteoru przez atmosferę, a następnie jego eksplozji. Uczeni chcą teraz sprawdzić inne odkryte meteoryty pod kątem występowania w nich unikalnych kryształów. Jeśli ich tam nie znajdą, będzie to oznaczało, że pył meteorytu czelabińskiego jest jedyny w swoim rodzaju.

Wcześniejsze badania szczątków meteorytu czelabińskiego pokazały, że przeszedł on dwa zderzenia z innymi kosmicznymi skałami. Jedno miało miejsce 4,5 mld lat temu, a drugie ok. 50 mln lat temu. To pierwsze pokrywa się ze starożytnym zderzeniem, które oderwało fragment młodej Ziemi, tworząc Księżyc. Miało to miejsce ok. 4,5 mld lat temu. Wiele wskazuje, że meteor czelabiński był fragmentem większego obiektu, który doprowadził do powstania naszego naturalnego satelity.

Derusyfikacja Ukrainy. Zaczyna się od książek i muzykiAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas