Aby zamieszkać w tym domu, trzeba polać go wodą. To schronienie dla osób, które straciły dach nad głową

Betonowy dom ma być schronieniem dla uchodźców oraz wszystkich, którzy z powodu klęsk żywiołowych stracili dach nad głową. Jest prosty, ale elegancki. Trwałość zapewnia specjalna siatka, którą rozciąga się na konstrukcji, polewa wodą i... dach gotowy.

Prezentowany dom ma prosty i elegancki wygląd. Jest też trwały
Prezentowany dom ma prosty i elegancki wygląd. Jest też trwałyNorman Foster Foundationmateriały prasowe

Świat architektury żyje w tym momencie Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji - wydarzeniem, które od 1980 roku co dwa lata odbywa się w mieście położonym nad Morzem Adriatyckim. Odbywa się od soboty 20 maja do niedzieli 26 listopada. Otwarcie miało miejsce 18 i 19 maja.

Z okazji inauguracji Biennale Architektury 2023, Fundacja Normana Fostera, uznanego brytyjskiego architekta, zaprojektowała koncepcję schronienia, aby zaspokoić podstawowe ludzkie potrzeby, zapewniając bezpieczeństwo, komfort i dobre samopoczucie osobom przesiedlonym, które mogą mieszkać w tymczasowych osiedlach przez dziesięciolecia.

Szwajcarskie przedsiębiorstwo Holcim zadbało o szereg zrównoważonych rozwiązań, aby dom był niskoemisyjny, energooszczędny i o obiegu zamkniętym. Celem było pokazanie też, że zrównoważone budownictwo jest w zasięgu każdego.

Schronienie dla ludzi, którzy stracili dom nad głową

Przedstawiony projekt ma na celu zapewnienie szybkiego schronienia dla osób przesiedlonych w wyniku klęsk żywiołowych i katastrof spowodowanych przez człowieka. Dom ma być trwałą alternatywą m.in. dla namiotów. Mogą być budowane na miejscu i służyć w sytuacjach awaryjnych będąc odpornymi na żywioły.

To również odpowiedź na fakt, że osoby, które straciły dom, w "tymczasowych" schronieniach mieszkają ostatecznie przez wiele lat.

Prosta i elegancka konstrukcja

Przedstawione rozwiązanie zapewnia nie tylko bezpieczeństwo, ale również godność.

Kiedy wchodzisz do środka, zdajesz sobie sprawę, że to może być przyjemne miejsce do życia. Jest wysoki, przestronny i jest dobrze doświetlony, jest otwarty na przestrzeń i posiada intymne przestrzenie. Możesz go zbudować w ciągu trzech lub czterech dni bez wykwalifikowanej siły roboczej.
opisuje konstrukcję Norman Foster podczas rozmowy z portalem designboom

Obiekt składa się z drewnianej konstrukcji nośnej w kształcie łuku, na którą naciągnięta jest specjalna siatka zawierająca niskoemisyjną mieszankę cementową. Następnie włókno spryskuje się wodą, a po 24 godzinach wysycha i twardnieje, uzyskując solidną powłokę, która według szacunków powinna wytrzymać nawet 20 lat. Konstrukcja budowana jest na podłożu wykonanym z odpadów budowlanych i rozbiórkowych, co również przyspiesza prace.

Bliżej mu do domu, niż schroniska ― uważa Foster. Rzeczywiście, trzeba przyznać, całość ma prosty, ale estetyczny wygląd. Prawdopodobnie znalazłyby się osoby, które niezależnie od sytuacji chętnie postawiłyby taki prosty dom na swojej działce.

Odstraszanie ptaków to subtelna sztuka. Praca ochrony na lotnisku OrlyAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas