Reklama

"Batman Knightfall". Początek kanonicznej opowieści o Mrocznym Rycerzu

Choć od ukazania się "Batman Knigtfall" minęło już prawie 30 lat, to do dziś pozostaje jedną z najważniejszych kanonicznych opowieści o Mrocznym Rycerzu. Na polskim rynku jest już dostępny album "Batman Knightfall: Prolog", który jest wprowadzeniem do tej niezwykle ambitnej, pięciotomowej sagi zbierającej wszystkie wątki związane z niezapomnianym starciem Bane’a z Batmanem.

Na początku lat 90. XX w. "Batman Knigtfall" było wydarzeniem, które podobnie jak "Śmierć Supermana" wstrząsnęło nie tylko uniwersum DC, ale też czytelnikami. "Batman Knightfall" to pierwszy wielki crossover z udziałem Mrocznego Rycerza i jedna z najważniejszych opowieści w jego mitologii. To na jej łamach zadebiutował Bane, bezwzględny zabójca i świetny strateg, który jako pierwszy pokonał Człowieka Nietoperza. Echa tragicznego spotkania tych dwóch przeciwników odbijają się w komiksach DC do dziś i w pewnym sensie na nowo zdefiniowały Batmana.

Reklama

Obrońca Gotham nigdy dotąd nie spotkał równego sobie przeciwnika. Mimo dość bogatej galerii łotrów Batman potrzebował zupełnie nowego antagonisty - innego niż Joker czy Strach na Wróble - dorównującego mu zarówno intelektem, jak i siłą fizyczną. Tak pojawiła się postać Bane’a, który jest nie tylko bezwzględnym draniem, ale i doskonałym strategiem.  Po 50 latach od swojego debiutu Mroczny Rycerz został pokonany. A scena z udziałem Bane’a jest jedną z najbardziej ikonicznych w historii Mrocznego Rycerza. Motyw ten będzie wykorzystywany i przetwarzany nie tylko w komiksach (seria "Batman" Toma Kinga), ale także w filmach ("Mroczny Rycerz powstaje" Christophera Nolana) czy grach ("Batman: Arkham Origins"). 

"Batman Knightfall" to pozycja, której żaden fan Mrocznego Rycerza nie może przegapić. To również świetna okazja do poznania licznych barwnych postaci wypełniających Gotham. W pierwszym tomie znalazły się m.in. dwie kultowe historie: "Batman: Venom" oraz "Miecz Azraela", będące prologiem całej sagi, która ostatecznie zamknie się w pięciu grubych albumach. W dalszych częściach czytelnicy będą świadkami starcia z Bane’em, poznają losy Gotham po usunięciu Batmana w cień, prześledzą powolną przemianę kostiumu oraz metod stosowanych przez jego zastępcę, a w końcu doczekają się powrotu głównego bohatera. 

"Batman Knightfall: Prolog" to pierwszy tom cyklu, w którym poznajemy genezę Bane’a i Azraela - dwóch nowych postaci w uniwersum DC, które będą kluczowe dla dalszych wydarzeń. Obserwujemy również Batmana zmagającego się z tajemniczą chorobą. Mimo że zgłasza się po pomoc do terapeutki Shondry Kinsolving, jego stan ciągle się pogarsza. Tymczasem w Gotham działa wielu śmiertelnie niebezpiecznych przestępców. Joker, Poison Ivy, Szalony Kapelusznik i Killer Croc są w stanie zrobić wszystko, co w ich mocy, aby siać zamęt na ulicach. W mieście pojawia się też nowy gracz - szaleniec znany jako Bane. Jego przeznaczeniem jest zniszczenie Batmana i przejęcie kontroli nad Gotham. 

Autorami scenariusza są legendarni twórcy jak Chuck Dixon, Doug Moench czy Dennis O’Neil. Za rysunki odpowiadają zaś doskonali artyści jak Joe Quesada, Graham Nolan, Tom Grindberg, Jim Aparo oraz wielu innych. Abum zawiera materiały opublikowane pierwotnie w amerykańskich zeszytach: "Batman: The Sword Of Azrael" #1-4, "Batman Legends of the Dark Knight" #16-20, "Batman: Vengeance of Bane" #1, "Batman" #484-491, "Legends of The Dark Knight Annual" #2, "Detective Comics" #654-658. Polskie wydanie zostało przygotowane przez wydawnictwo Egmont i kosztuje 199,99 zł.

INTERIA.PL/materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: Batman | komiks | Egmont

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy