Bieganie na poważnie: Od czego zacząć, które imprezy zaliczyć
Moda na bieganie trwa już od dawna. Trenujących możesz zobaczyć niemal wszędzie – w parkach, lasach, wzdłuż mniej uczęszczanych, wiejskich szos. Chciałbyś do nich dołączyć? Podpowiemy ci, jak zacząć przygodę z bieganiem i w jakich imprezach dla biegaczy warto brać udział.
Eksperci przekonują, że bieganie ma wiele zalet: poprawia wydolność organizmu i pracę układu krążenia (regularne bieganie może, m.in., ustabilizować ciśnienie krwi), uelastycznia mięśnie, pomaga zrzucić zbędne kilogramy. Ale to nie wszystko: dzięki regularnym treningom poprawi się także twoja samoocena - szybko zauważysz, że pokonujesz dystanse, o których przebiegnięciu na początku nawet nie myślałeś. A kiedy tak się stanie, możesz pomyśleć o wzięciu udziału w imprezach dla biegaczy.
Zanim zaczniesz: Wizyta u lekarza
Jeśli planujesz zacząć biegać "na poważnie" i z czasem brać udział w półmaratonach lub maratonach, przed rozpoczęciem treningów wybierz się do lekarza, który sprawdzi, czy nie ma przeciwwskazań. Nawet, jeśli czujesz się dobrze, pamiętaj, że są choroby, które nie dają objawów, ale mogą być groźne (np. arytmia serca, miażdżyca, nadciśnienie). Kiedy specjalista da ci "zielone światło" możesz zaczynać!
Na początek: Dobre buty
Mówi się, że bieganie to sport, który właściwie nie wymaga inwestycji - nie trzeba kupować karnetów na siłownię ani inwestować w drogi sprzęt. Wyjątkiem są buty. Oczywiście pierwsze treningi możesz odbyć we własnym obuwiu sportowym (żeby sprawdzić, czy bieganie jest dla ciebie), ale z czasem (raczej prędzej, niż później) wybierz się do sklepu po profesjonalne obuwie - dzięki temu uchronisz się nie tylko przed bólem czy kontuzjami stóp, ale także przed bólem kręgosłupa. Butów do biegania jest bardzo wiele (niemal każda marka sportowa ma w ofercie kilka - kilkanaście modeli), dlatego najlepiej nie kupować "na własną rękę", ale skonsultować się ze sprzedawcą. Rozmiar i typ stopy, podłoże, po jakim zamierzasz biegać - czynników, które trzeba brać pod uwagę jest dużo, a fachowiec na pewno pomoże ci dokonać właściwego wyboru.
Za każdym razem: Rozgrzewka
Jeśli od dzieciństwa nie uprawiałeś sportu, rozgrzewka może kojarzyć ci się z początkiem każdej lekcji wychowania fizycznego. Nic dziwnego, ponieważ rozgrzewka, która służy rozciągnięciu i rozgrzaniu mięśni, powinna poprzedzać każdą aktywność fizyczną. Dobrze przeprowadzona chroni także przed niektórymi kontuzjami. Przykładowe ćwiczenia, od których warto zacząć każdy trening, znajdziesz w sieci. Pamiętaj tylko, żeby wykonywać je dokładnie i nie traktować jako "straty czasu". Kilka pominiętych rozgrzewek i może okazać się, że musisz zrezygnować z biegania na wiele tygodni.
Treningi: Jak powinny wyglądać
Najlepsza pora na bieganie? Zdania się podzielone. Jedni uważają, że najlepiej biegać rano (poranny trening obudzi cię lepiej, niż kawa, a zastane po nocy mięśnie szybciej zaczną prawidłowo pracować), inni wolą biegać wieczorem (kiedy, po całym dniu stresów, mają czas tylko dla siebie). Tak naprawdę to bez znaczenia, bo liczy się przede wszystkim regularność i prawidłowa technika.
Jeśli po 5 minutach od rozpoczęcia treningu czujesz, że zaraz "wyplujesz płuca", serce wali ci tak, jakby miało wyskoczyć z klatki piersiowej, a przed oczami masz mroczki - twoja technika wymaga dopracowania. Nie chodzi o to, żeby od razu forsować się ponad siły. Dwa-trzy takie treningi i zniechęcisz się do biegania na długie miesiące. Zacznij od powolnych biegów (może się okazać, że najlepsze na początek będę szybkie marsze) i krótkich dystansów, które z czasem wydłużysz. Dobrze mieć także przy sobie pulsometr i sprawdzać tętno. Pamiętaj, żeby przerywać trening (ale stopniowo, nie od razu), kiedy tętno będzie zbyt wysokie.
Dobrze jest poszukać osób, które biegają już od dłuższego czasu i mogą służyć radą. Jeśli nie znasz takiej osobiście, poszukaj na forach internetowych przeznaczonych dla miłośników biegania. Może okazać się, że znajdziesz kogoś, kto mieszka w twoim mieście i chętnie ci pomoże (wyjaśni wątpliwości, przyjrzy się technice).
Imprezy, w których warto wziąć udział
Jeśli zaczynasz biegać w tym sezonie, raczej nie weźmiesz w tym roku udziału w maratonie. Dlatego kilka najbliższych miesięcy najlepiej poświęcić na regularne treningi (a także zmianę stylu życia, np. przyjrzenie się swojej diecie) i wiosną ocenić, czy jesteś gotów na start w zawodach typu półmaratony i maratony. Półmaratony odbywają się regularnie w wielu miejscach Polski (np. w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu). Jeśli lubisz biegać w ładnych okolicznościach przyrody możesz zdecydować się na jeden z biegów organizowanych nad morzem. W przyszłym roku możesz połączyć przyjemne (wczasy) z pożytecznym (start w półmaratonie) i wybrać np. Półmaraton po Bałtyckiej Plaży lub, jeśli będziesz czuł się na siłach, Bałtycki Maraton Brzegiem Morza). Pamiętaj jednak, że bieganie po piasku różni się od biegania po twardym podłożu, dlatego treningi najlepiej zacząć z wyprzedzeniem - najlepiej jeszcze w tym roku. Jeśli wybierasz się nad morze lub jezioro, przy którym jest plaża, do bagażnika samochodu wrzuć jeszcze buty do biegania - przydadzą się podczas treningu!