Blok-gigant w Sankt-Petersburgu. Jak się żyje w największym budynku mieszkalnym?

W pięciomilionowej rosyjskiej aglomeracji istnieje blok, który zwycięża we wszystkich możliwych kategoriach. Długi na niespełna kilometr, wysoki na 25 pięter, w 35 klatkach mieści się kilka tysięcy mieszkań. Novyj Okkervil miał być symbolem nowoczesnego budownictwa mieszkalnego, a okazał się ogromnym potworem, w którym życie jednak nie należy do najwygodniejszych.

Oddany do użytku w 2021 roku blok znajduje się dokładnie w mieście Kudrowo, które wchodzi w skład petersburskiej aglomeracji. Miasto zostało wybudowane w ciągu kilku ostatnich lat i składa się z ogromnego blokowiska. Budynek Novyj Okkervil okazał się największym budynkiem mieszkalnym nie tylko w Kudrowie, ale i w całym regionie.

Blok mierzy dokładnie 990 metrów długości. W 35 klatkach zaprojektowano 3708 mieszkań, w których mieszka w tym momencie około 7,5 tysiąca osób. Budynek osiąga wysokość 25 pięter. Novyj Okkervil jest jak małe miasto.

Reklama

Nie tylko wielkość bloku robi wrażenie, ale jego kształt. Jest to zamknięta struktura z wewnętrznym parkingiem oraz kilkoma "odnogami". Poszczególne części są wybudowane tak blisko siebie, że na najniższych piętrach bloku nie dociera w ciągu dnia światło słoneczne.

Mieszkańcy bloku mówią, że budynek wytrzyma tylko 50 lat, a jego jakikolwiek remont w przyszłości będzie zupełnie nieopłacalny. Jak twierdzą, jest to "blok jednorazowy".

Niestety Kudrowo poza wielkimi blokami nie posiada zbyt wiele potrzebnej do życia infrastruktury. Mieszkańców muszą satysfakcjonować takie "rozrywki", jak zakupy w pobliskiej galerii handlowej czy wizyta w restauracji McDonald’s po drugiej stronie ulicy.

Mieszkańcy skarżą się ponadto na brak miejsc parkingowych przy bloku-gigancie. Po godzinie szóstej wieczorem nie ma żadnego miejsca, aby pozostawić na noc swój pojazd. Wewnętrzny dziedziniec jest "okupowany" przez ponad 3000 samochodów.

Ponadto zaledwie jeden plac zabaw czy niewielka przychodnia w bloku w ogóle nie odpowiadają na potrzeby tysięcy mieszkańców. Po prostu "wszystkiego jest tutaj za mało".

Jednej rzeczy nie może być u nas na pewno za mało - ogromnych pieniędzy, które trzeba wydać na kupno mieszkania w bloku Novyj Okkervil. Ceny nieruchomości w zależności od metrażu wahają się od 4 do 21 milionów rubli (w przeliczeniu od 0,2 do 1,2 miliona złotych).

Przeczytaj też: Amerykański sen na polskim placyku. Osiedla Ventana i Walendia pod Warszawą

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama