Budują muzeum z błota. To projekt, który ma przetrwać wieki
W Arabii Saudyjskiej powstaje muzeum z nietypowego (przynajmniej z naszego punktu widzenia) materiału. Ale nie byle jakiego – za projekt odpowiada słynne biuro Zahy Hadid, a jego ściany mają stać się symbolem nowoczesnej troski o dziedzictwo.

W Arabii Saudyjskiej, w sercu pustyni, powstaje muzeum z... błota. Brzmi jak dowcip? Nic bardziej mylnego. To jeden z najbardziej prestiżowych projektów kulturalnych Bliskiego Wschodu. Za koncepcją stoi słynna pracownia Zaha Hadid Architects, a budynek, choć zbudowany z glinianych cegieł, nie będzie miał nic wspólnego z prowizorką.
Asaan (tak nazywa się nowa instytucja) powstaje w Dirijji, historycznej kolebce saudyjskiego państwa. To właśnie tu, w dzielnicy At-Turaif wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO, przez sześćset lat przetrwały tradycyjne domy z cegieł mułowych. Nowe muzeum stanie się ich współczesną kontynuacją - w duchu, formie i materiale.

Nie z betonu, ale z szacunkiem dla pamięci
Zamiast betonu i stali, architekci zdecydowali się na adobe - materiał znany od wieków, powstający z gliny, wody i słomy. Cegły będą produkowane lokalnie i suszone na pustynnym słońcu. To pierwszy tego typu projekt biura Zahy Hadid, które dotąd kojarzyliśmy z futurystycznymi bryłami i połyskliwym szkłem. Tym razem postawiono na coś znacznie starszego. Ziemię jako nośnik dziedzictwa.
Muzeum ma trzy kondygnacje, a jego układ podporządkowano rytmowi tradycyjnej architektury Nadżdu. Centralnym elementem będą trzy zacienione dziedzińce - każdy przypisany do innego programu: edukacyjnego, artystycznego i administracyjnego. Przestrzenie zewnętrzne - ogrody, place i tarasy - mają być nie tylko estetyczne, ale też funkcjonalne. Dzięki przemyślanemu zacienieniu i właściwościom termicznym cegieł wnętrza pozostaną chłodne, nawet gdy na zewnątrz pustynia przypomina rozgrzany piec.

Muzeum między przeszłością a przyszłością
Asaan, co w języku arabskim oznacza "dziedzictwo przekazywane z pokolenia na pokolenie", nie będzie jednak tylko galerią starych przedmiotów. Muzeum ma tętnić życiem. Planuje się tu immersyjne wystawy, warsztaty, wydarzenia dla lokalnej społeczności oraz przestrzenie do rekonstrukcji i konserwacji zabytków. Wszystko to pod skrzydłami Misk Foundation - organizacji non-profit wspierającej rozwój młodzieży w Arabii Saudyjskiej.
Asaan nie ogranicza się do zachowywania artefaktów. Chcemy inspirować, łączyć pokolenia, wzmacniać dumę narodową i dzielić się naszą kulturą ze światem
Włączony w wielki plan przekształcenia Dirijji w miasto w pełni piesze, zrównoważone i odporne na zmiany klimatu, Asaan stanie się pomostem między dawnym a nowym. Zbudowany z błota, ale z myślą o przyszłości.
Źródło: Zaha Hadid Architects



***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 87 tys. obserwujących nasz fanpage - polub GeekWeek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!