Capoeira - taneczna sztuka walki z Brazylii

Taneczny ruch i dynamiczne kopnięcia to fundamenty brazylijskiej sztuki walki. Capoeira to świetny sposób na codzienną aktywność i zasmakowanie w pełnej energii kulturze Brazylii.

walka
walka123RF/PICSEL
Capoeirę może trenować właściwie każdy, nie trzeba specjalnego przygotowania123RF/PICSEL

Agresywne sztuki walki nie wszystkim przypadają do gustu. Inaczej powinno jednak być z capoeirą, czyli sportem prosto z gorącej Brazylii.

- Capoeira to mikstura wielu elementów - walki, tańca, akrobatyki, śpiewu i muzyki oraz afrobrazylijskiego rytuału" - tłumaczy Adam Faba, prekursor capoeiry w Polsce.

Ta sztuka walki to kombinacja rytmicznych ruchów, płynnych uników i kopnięć. Wiele elementów capoeiry to efektywna samoobrona, polegająca na akrobatycznych ewolucjach.

Aby rozpocząć naukę tego sportu nie potrzebne jest specjalne przygotowanie fizyczne.

- To nie jest sport wyczynowy, rzadko uprawiany w celach rywalizacji sportowej i pogoni za wynikiem. Trening nastawiony jest na poszukiwanie i rozwijanie atutów każdego adepta - wyjaśnia Faba.

Mimo, że niektóre z figur wykonywanych przez profesjonalistów wygląda jak wyczyn człowieka-gumy, to w rzeczywistości bazą capoeiry są dość proste przejścia, uniki czy kopnięcia. Trening poprawia przede wszystkim sprawność oraz rozluźnia mięśnie i odpręża umysł. Ćwiczenia to głównie nauka walki, samoobrony, tańca oraz radzenia sobie z zagrożeniami.

- Capoeira otwiera nas na innych, uczy szacunku do drugiego człowieka, uczy również dyscypliny i systematyczności. Dla wielu praktykujących jest to po prostu styl życia - dodaje Faba.

Jednym z ważniejszych części treningu jest roda, czyli rytualny krąg złożony z klaszczących i śpiewających do rytmu instrumentów capoeirisatas, czyli uczestników treningu. Zwyczaj ten polega na walce prowadzonej wewnątrz zamkniętego kręgu.

Tak jak w przypadku innych sztuk walki w capoeirze obowiązują różne poziomy trudności. W odróżnieniu od karate, gdzie poziom symbolizuje kolor pasa, w capoeirze o stopniu zaawansowania informują sznury.

Capoeirę bez problemu można trenować niemal w każdym mieście Polski. Powstało wiele szkół oferujących zajęcia z tej sztuki walki na różnych poziomach. Wśród nich można znaleźć i takie, gdzie w tajniki capoeiry wprowadzają instruktorzy z Brazylii.

Początek capoeiry to kultura afrykańskich niewolników, przywiezionych do portugalskich kolonii. W Brazylii właśnie narodził się taniec, który miał wyrażać indywidualność grupy. Było to połączenie tradycyjnych ruchów, kroków i tańca oraz muzyki i rytmu.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas