Co za rozmach! Imponujących rozmiarów Centrum w Chinach
W Chinach powstaje gigantyczne Centrum Kultury i Sztuki. Powstanie tam teatr na 1,4 tys. widzów, Muzeum Dziedzictwa o powierzchni 7,5 tys. mkw, Galeria Sztuki Cyfrowej o powierzchni 10 tys. mkw., a także powierzchnie konferencyjne, edukacyjne, a i to nie wszystko. Za projekt odpowiada słynne brytyjskie biuro projektowe.
Brytyjskie biuro architektoniczne Zaha Hadid Architects zostało wybrane do zaprojektowania Centrum Kultury i Sztuki w Chinach. Ma powstać na brzegu rzeki Cao'e w mieście Shaoxing w prowincji Zhejiang. Po ukończeniu będzie gościło lokalne i międzynarodowe przedstawienia teatralne, operowe, taneczne, i koncerty symfoniczne.
Co znajdzie się w Centrum Kultury i Sztuki?
Miłośnicy sztuki będą mieli szeroki wybór spektakli, przedstawień i innych wydarzeń, które będą się odbywały w specjalnie zaprojektowanych przestrzeniach. W centrum powstanie Teatr Wielki na 1,4 tys. widzów i przestrzeń typu Black Box na 500 miejsc. W budynku powstanie również Centrum Sztuki i Edukacji o powierzchni 2,9 tys. mkw, Centrum Konferencyjne o powierzchni 3 tys. mkw, Muzeum Dziedzictwa o powierzchni 7,5 tys. mkw i Galeria Sztuki Cyfrowej o powierzchni 10 tys. mkw.
Połączenie tradycyjnej chińskiej kultury i nowoczesnych rozwiązań
Mimo nowoczesnego wyglądu (a jednocześnie bardzo charakterystycznego dla ZHA), architekci postarali się nawiązać do tradycji regionu, oddając tym samym hołd bogatej tradycji i kunsztowi glazurowanych płytek na spadzistych dachach w regionalnej architekturze. Do budowy Centrum Kultury i Sztuki zostanie wykorzystana słynna ceramika Celadon w kolorze jadeitu, którą zaczęto produkować 1,2 tys. lat temu na początku panowania Dynastii Song.
Fasady centrum są współczesnym wyrazem słynnej ceramiki Celadon w kolorze jadeitu, która powstała lokalnie na początku Północnej Dynastii Song około 1200 lat temu. W ten sposób tradycyjne materiały i innowacyjna architektura są spójnie zintegrowane, definiując budynek kulturalny XXI w. z bezpośrednim połączeniem ze starożytną przeszłością regionu.
Spadziste dachy, które również są nawiązaniem do chińskiej architektury, zostały wzbogacone o szerokie nawisy, zapewniające zacienienie szklanej fasadzie w miesiącach letnich. Ta z kolei ma wizualnie otworzyć zadaszony dziedziniec na otaczający krajobraz. To celowy zabieg architektów, umożliwiający mieszkańcom skorzystanie z parków i ogrodów do relaksu i rekreacji wzdłuż rzeki w centrum.
Oprócz ochrony przed promieniowaniem słonecznym postanowiono wykorzystać je do produkcji energii. Z powierzchnią dachu zostaną zintegrowane panele fotowoltaiczne, które pozwolą zmniejszyć zapotrzebowanie na energię z sieci miejskiej. Na razie nie podano, kiedy budowa ma się rozpocząć i zakończyć.
Źródła: Zaha Hadid Architects, designboom.com