Czyste Tatry 2018: Wielkie odliczanie czas zacząć!

Już 29 i 30 czerwca odbędzie się wieki finał Czystych Tatr Made in Małopolska. Co będzie się działo na Górnej Równi Krupowej? Jakie atrakcje przygotowali organizatorzy? Gdzie na szlaku będzie można spotkać gwiazdy YouTube? Program niemal pęka w szwach i na pewno będzie się działo. - Śmieci w górach jest radykalnie mniej, dlatego w tym roku stawiamy na edukację – powiedział Rafał Sonik, prezes Czystej Polski.

Rafał Sonik zaprasza na Czyste Tatry
Rafał Sonik zaprasza na Czyste Tatrymateriały prasowe

Czyste Tatry w roku 2018 zyskały markę "Made in Małopolska" dzięki wsparciu władz województwa.

Gotowi na wielkie sprzątanie gór

- Tatry to wizytówka Małopolski i jedna z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych. Musimy o nie dbać, by zachować ich unikatowe piękno dla przyszłych pokoleń. Dlatego doceniamy i wspieramy inicjatywę wielkiego sprzątania gór - mówi Jacek Krupa, Marszałek Małopolski, który dołączył do grona ambasadorów Czystych Tatr.

- Czyste Tatry zawsze odbywają się pod honorowym patronatem burmistrza Zakopanego, od samego początku. Sama chodzę po górach, śmieci leżą na szlakach i cieszę się, że Czyste Tatry rosną w siłę i że co roku więcej ludzi sprząta góry. Takie budowanie świadomości i sposobu zachowania się w górach jest bardzo ważne - powiedziała Agnieszka Bartocha, Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Zakopane.

Jan Krzeptowski-Sabała, kierownik działu edukacji Tatrzańskiego Parku Narodowego, opowiedział o problemie śmieci w Tatrach, który wciąż jest widoczny.

- Staramy się w Tatrach godzić dwie sprzeczne funkcje: chronić unikatową przyrodę, ale też pokazać ją ludziom. A tych jest w Tatrach sporo, w zeszłym roku to było trzy i pół miliona. Śmiecenie jest problemem, ale to nie wynika z ilości ludzi, bo są góry na świecie, gdzie turystów jest sporo, ale śmieci jest zdecydowanie mniej. Kluczowa jest edukacja i nacisk na tworzenie świadomości. Czyste Tatry to największe sprzątanie Tatr o charakterze wolontariackim w całym roku i już wpisały się w krajobraz Tatr - ocenił przedstawiciel TPN-u.

Wygrał Dakar i sprząta Tatry

Prezes Stowarzyszenia Czysta Polska, Rafał Sonik, zaprezentował oficjalną koszulkę Czystych Tatr 2018 i przedstawił założenia inicjatywy na obecny rok.

- Sporo podróżuję po Polsce i ludzie często mówią: "A, to ten pan Rafał, który wygrał Rajd Dakar i sprząta Tatry". Ludzie mówią, że to dobry i pożyteczny projekt. Co będzie działo się w tym roku? Będziemy nie tylko zbierać śmieci, ale też razem się bawić, uczestniczyć w spotkaniach z ludźmi gór czy spróbujemy pobić rekord Guinnessa. Na razie mogę powiedzieć tyle, że ułożymy z materiałów podlegających recyklingowi symbol Małopolski, naszego partnera. Jaki to będzie symbol? Wkrótce to ujawnimy, to na razie jest niespodzianka. A na koniec zapraszamy na fantastyczny koncert, a w zasadzie dwa - zagrają Pudelsi i Łąki Łan - czyli dwa zespoły dla dwóch różnych pokoleń - przyznał Rafał Sonik.

Już po raz siódmy ruszają Czyste Tatry / fot: konto akcji na Facebookumateriały prasowe

W tym roku nasz mistrz będzie brał udział w zbieraniu odpadków na szlaku z Kuźnic na Kasprowy Wierch, a towarzyszyć mu będą podopieczni stowarzyszenia Siemacha.

- Śmieci jest radykalnie mniej, wiem, bo po kontuzji już chodzę po górach i sam widziałem. W tym roku stawiamy na edukację i ten proces przenosimy na młode pokolenie. Zaprosiliśmy młodych twórców internetowych i zorganizujemy Małopolska EkoMeetUp. ReZi w ubiegłym roku sam sprzątał ze swoimi bliskimi, a w tym roku sam pomaga nam w organizacji - dodał przedsiębiorca, filantrop i utytułowany polski sportowiec.

"Śmieci w górach jest radykalnie mniej, dlatego w tym roku stawiamy na edukację"materiały prasowe

Budowanie świadomości to podstawa

- O co chodzi w Małopolska EkoMeetUp Czyste Tatry? O budowanie świadomości. Docieramy w internecie do milionów ludzi, młodych ludzi. I w ten sposób możemy ich edukować, to zależy tylko od nas. Jeśli nie będziemy mówić o tym, że góry powinny być czyste, to będziemy mieli problem. Dlatego będziemy robić coś wspólnie i razem posprzątamy góry. Mam nadzieję, że pojawi się o wiele więcej ludzi. Zamiast spędzać czas przed ekranami komputerów i telewizorów, chcemy zabrać ich w góry - opowiedział o niezwykłym spotkaniu YouTuberów Remigiusz Wierzgoń, czyli popularny ReZigiusz.

Grupa YouTuberów i ich sympatyków 30 czerwca będzie zbierać odpadki na trasie wiodącej malowniczą Doliną Chochołowską. Tą samą trasą ruszą także Ambasadorzy Czystych Tatr.

Dla każdego wolontariusza nasz sponsor, Jan Niezbędny, przygotował specjalny pakiet, który będzie bardzo przydatny podczas Czystych Tatr. Każdy ochotnik otrzyma charakterystyczny, żółty workoplecak, a w nim: worki na śmieci, rękawice ochronne, krem z filtrem, kosmetyk oraz zestaw rozmaitych gadżetów i drobnostek.

Zapisy wolontariuszy trwają na stronie internetowej organizatora. Finał projektu Czyste Tatry Made in Małopolska już 29 i 30 czerwca.

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas