Dlaczego okna parują i co zrobić na zaparowane okna?
Wraz ze spadkiem temperatur na jesień i zimę wraca problemem zaparowanych okien w domach. Opowiemy, skąd się on bierze i jak mu zaradzić.
Spis treści:
Dlaczego para pojawia się na oknach?
Jest to prosty wynik schładzania się i skraplania ciepłego powietrza w kontakcie z szybą mającą znacznie niższą temperaturę. Naturalnie zachodzi głównie w sezonie jesienno-zimowym.
Nie każda para na oknie jest taka sama. Wyróżnia się trzy rodzaje parowania:
- Parowanie zewnętrzne
- Parowanie wewnętrzne
- Parowanie okna w środku
Każde z nich ma swoją charakterystykę i świadczy o różnych przyczynach powstawania pary, których rozwiązanie może wymagać różnych kosztów i wysiłku.
Parowanie zewnętrzne
Powstaje tylko na zewnętrznej szybie. Pojawia się zawsze rano i wieczorem, ze względu na gwałtowne zmiany temperatur na zewnątrz i oddziaływania tego na wilgoć.
Wpływ na nie ma także otoczenie. Parowanie zewnętrzne głównie występuje od strony północnej i miejscach, gdzie okno otacza roślinność.
Na parowanie zewnętrzne w praktyce nic nie da się zrobić, ale nie musimy się tym martwić. To tylko efekt wizualny, który zawsze zniknie wraz ze stabilizacją temperatury na zewnątrz.
Parowanie wewnętrzne
Gdy zauważymy, że para osadza się na oknach wewnątrz budynku, to sprawka zbyt dużego ciepła i wilgotności w mieszkaniu.
Parowanie wewnętrzne to dowód na złą wentylację pomieszczeń. Zwykle wystarczy po prostu otworzyć na chwilę okno, bądź kontrolnie je trochę rozszczelnić. Jeżeli problem pozostaje, należy sprawdzić cały systemu wentylacji w mieszkaniu.
Parowanie okna w środku
Najgorszy rodzaj parowania, świadczący o poważnych problemach konstrukcyjnych. Para między szybami wskazuje, że doszło do całkowitego rozszczelnienia. Przez to dostaje się tam woda, zostawiając smugi, których nie da się usunąć. Co więcej, wtedy okno traci swoje właściwości termiczne.
Rozwiązaniem takiego parowania jest najczęściej wymiana okna lub pakietu szybowego.