Drewniany Zderzacz Hadronów? Nowa siedziba CERN będzie wyjątkowa
CERN zyska nowy kampus we Francji. To ogromny drewniany budynek, który ma łączyć pracę naukową z otaczającą naturą. Jego priorytetem jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i eksploatacyjnych, ale istotne jest też zapewnienie pracownikom nieustannego kontaktu z przyrodą.
Ujawniono projekt nowego centrum naukowo-badawczego CERN. Zwycięzcą międzynarodowego konkursu budynku B777 dla kampusu Prévessin została pracownia Henning Larsen. Położona na skraju lasu po francuskiej stronie granicy francusko-szwajcarskiej okrągła konstrukcja integruje się z otoczeniem, łącząc naturę i innowację.
Wykonany z drewna okrągły budynek ma być "otwartym zaproszeniem" naukowców i gości do zaangażowania się w otaczające nas środowisko naturalne. Znajdujące się w nim pomieszczenia biurowe, laboratoryjne i warszatatowe mają dzięki temu zachować nieustanny kontakt z przyrodą.
Naszą wizją jest stworzenie dynamicznej przestrzeni do pracy w sercu natury - miejsca, w którym kwitnie dobre samopoczucie, współpraca i wiedza. To nie jest zwykłe biuro. Okrągły projekt służy jako symboliczny znacznik, tworząc nowe centrum kulturalne dla całego kampusu w dawnym sztywnym, ortogonalnym parku badawczym.
Kontakt z naturą i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych
Nowy przyrodniczy kampus CERN jest ogromną konstrukcją na skraju lasu. Okrągły układ otacza centralny dziedziniec. Koncepcja projektu ma na celu urzeczywistnienie podstawowej misji słynnego ośrodka naukowego: jednoczenia naukowców w dążeniu do wiedzy.
Wnętrze mocno akcentuje obszary wspólne, czego wyrazem jest publiczne atrium wyposażone w nieformalne obszary do pracy i chwili odpoczynku, podczas którego można spotkać się z innymi osobami. Centralny dziedziniec budynku, nawiązujący do przytulnych placów alpejskich wiosek, został zaprojektowany tak, aby zapewnić możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu przez cały rok. To centralne miejsce pełni także funkcję bramy do restauracji, w której znajdują się miejsca do siedzenia na świeżym powietrzu i ogród kuchenny z aromatycznymi roślinami. Latem liście zapewniają cień, zimą taras stołówki wita promienie słońca, a podczas deszczowej pogody pasaż pełni funkcję zadaszonej przestrzeni.
Zarówno miejsca odpoczynku, jak i pracy będą otoczone mnóstwem zieleni. Zaplanowano także ścieżki wokół kampusu, które mają zachęcać do kontaktu z naturą, a udogodnienia takie jak ścieżki rowerowe i parkingi ze stacjami ładowania mają promować zrównoważony transport.
W projekcie B777 priorytetem jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i eksploatacyjnych, przy czym na podstawie oceny cyklu życia ocenia się wpływ budynku na środowisko. Aby uwzględnić możliwość ponownego wykorzystania i recyklingu materiałów konstrukcyjnych, konstrukcję zaprojektowano tak, aby można ją było zdemontować za pomocą prostych, rozbieralnych i mechanicznych połączeń. Trójwymiarowa fasada maksymalizuje światło dzienne i naturalne widoki, tworząc jednocześnie cień, który zapobiega promieniowaniu słonecznemu, co skutkuje niższym zużyciem energii na chłodzenie.
Praca umysłowa wymaga kontaktu z naturą
O roli zieleni i miejsc do wypoczynku dla osób pracujących umysłowo mówi się od wielu lat. Kontakt z naturą, świeżym powietrzem pomaga zrelaksować się w pracy i utrzymać koncentrację i kreatywność na wysokim poziomie. Niestety rzeczywistość jest często daleka od ideału. Wiele instytutów naukowych mieści się w centrach dużych miast, gdzie jest duży ruch, hałas uliczny i zanieczyszczenie. W tym przypadku ma być zupełnie inaczej.
- Wejście na kampus Prévessin to zanurzenie się w naturalnym pięknie okolicy, gdzie przyroda i zajęcia wewnątrz i na zewnątrz płynnie się przenikają. Poruszając się po lesie, napotykasz polanę skąpaną w naturalnym świetle filtrowanym przez baldachim powyżej. Biokonstrukcja konstrukcji płynnie wtapia się w otoczenie, odzwierciedlając naturalne elementy i zachęcając do dalszej eksploracji dzięki nierównej glebie i rodzimej roślinności pod stopami. Rodzima różnorodność biologiczna rozwija się i ewoluuje wraz z porami roku, podobnie jak budynek i jego mieszkańcy. To spokojne środowisko zapewnia wyjątkowe doświadczenie pracy, w którym możliwość aktywności na łonie natury zwiększa produktywność i dobre samopoczucie - mówi Sonja Stockmarr, globalna dyrektor ds. projektowania w dziale krajobrazu w firmie Henning Larsen.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!