Reklama

Dziura po pocisku znika w 24h - mrówki Azteca dosłownie naprawiają drzewa

Przypadkowy postrzał drążni doprowadził do zaskakującego odkrycia - okazało się, że mrówki Azteca mieszkające wewnątrz tych drzew błyskawicznie przystąpiły do naprawy, by chronić swój dom.

Przypadkowy postrzał drążni doprowadził do zaskakującego odkrycia - okazało się, że mrówki Azteca mieszkające wewnątrz tych drzew błyskawicznie przystąpiły do naprawy, by chronić swój dom.
Wszystko, żeby chronić miot - mrówki Azteca naprawiają drzewa /123RF/PICSEL

Symbiotyczna relacja między mrówkami Azteca i rosnącymi w tropikalnej części Ameryki drążniami jest od dawna dobrze znana - owady robią wszystko, co w ich mocy, by bronić drzewa przed roślinożercami, w zamian otrzymując dom w pustych pniach i wyżywienie, a konkretnie ciałka odżywcze wytwarzane na ogonkach liściowych, które zawierają rzadko spotykany w świecie roślin glikogen.

Tyle że dotąd nie mieliśmy pojęcia, że mrówki zajmują się również naprawą swojego domu, jeśli tylko ich schronienie jest zagrożone - jak wynika z nowych badań dzieje się tak najczęściej, kiedy zagrożone jest młode pokolenie (jaja, larwy i poczwarki). Nie byłyby one jednak możliwe, gdyby nie uczeń szkoły średniej Alex Wcislo, który strzelając z procy przestrzelił na wylot jedno z drzew i zorientował się, że 24 godziny później otwory zostały zasklepione.

Reklama

Mrówki Azteca naprawiają drążnie, by chronić młode

Było to tak zaskakujące, że szybko postanowił zebrać swój “zespół badawczy" i celowo nawiercić kilka innych drzew, żeby przekonać się, czy równie szybko zostaną opatrzone. Jak łatwo się domyślić, tak się właśnie stało - odkrycie jest na tyle znaczące, że zostało opublikowane jako część wolontariatu Smithsonian Tropical Research Institute (STRI) w Panamie.

Byłem totalnie zaskoczony wynikami. I jednocześnie byłem pod wrażeniem, jak uczniowie szybko opracowali prosty sposób, by przetestować pomysł, że mrówki naprawiają swój dom - komentuje etnolog William Wcislo z STRI.

W jaki sposób mrówki naprawiają drzewa? Wykorzystują do tego celu materiał znaleziony w łodygach samej rośliny, ale co ciekawe nie zawsze tak ochoczo przystępują do pracy, bo podczas badań prowadzonych przez uczniów doszło do naprawy 14 z 22 wydrążonych otworów, więc niezbędne są dalsze badania w celu rozwiązania tej zagadki. Najpewniej chodzi jednak o fakt, że przeprowadzają naprawy z myślą o bezpieczeństwie młodego pokolenia i jeśli to nie jest zagrożone, to uszkodzenia mogą pozostać nienaprawione.

Naukowcy nie wykluczają jednak, że i drzewo korzysta na tych naprawach, bo istnieje możliwość, że takie zachowanie mrówek dostarcza substancji przeciwdrobnoustrojowych w okolicach “rany". I chociaż postrzał nie zdarza się zbyt często, to uszkodzenie drzewa pazurami leniwców i mrówkojadów jak najbardziej, co może tłumaczyć, dlaczego mrówki zachowują się w taki właśnie sposób.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy