Gigantyczna maczuga w sercu miasta. To nowy wieżowiec w Chinach

W jednym z największych chińskich miast powstaje nowoczesny biurowiec o niezwykle charakterystycznym kształcie wyróżniającym go spośród otaczającej zabudowy. Zostanie wykonany w znacznej mierze z recyklingu i będzie naszpikowany elektroniką dostosowującą środowisko wewnętrzne do użytkowania i pogody.

W jednym z największych chińskich miast stanie charakterystyczny wieżowiec
W jednym z największych chińskich miast stanie charakterystyczny wieżowieczahahadidarchitects/Instagram123RF/PICSEL

Po projektach brytyjskiego biura Zaha Hadid Architects możemy się spodziewać nowoczesnych rozwiązań zamkniętych w futurystycznych formach. Nie inaczej jest w przypadku Daxia Tower, 210-metrowego wieżowca w biznesowej dzielnicy miasta Xi’an w Chinach.

Nowy wielofunkcyjny wieżowiec w biznesowej dzielnicy

Xi’an jest jednym z największych miast śródlądowych Chin, z populacją sięgającą dziewięciu milionów ludzi. Było starożytną stolicą kraju i historyczną wschodnią bramą Jedwabnego Szlaku.

Daxia Tower powstanie na działce o powierzchni 16,7 tysięcy metrów kwadratowych. Łącznie będzie oferował ponad 127 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowej i handlowej połączonej z systemem metra. Znajduje się w miejskiej Strefie Rozwoju Gospodarczego i Technologicznego High-Tech. Jest tu ponad 100 firm produkcyjnych, badawczych i rozwojowych związanych z produkcją półprzewodników, robotykę, przemysł lotniczy i farmaceutyczny.

Przedstawione przez architektów rendery pokazują dużą wieżę o luźnej prostokątnej formie, lekko zwężającej się u podnóża i szczytu z zaokrąglonymi rogami. Z wyglądu przywodzi na myśl gigantyczną maczugę wystającą z ziemi.

Każda z elewacji ożywiają przeszklenia o wydłużonej formie, rozciągającej się od podstawy budynku po północnej i południowej stronie. Na wschodnich i zachodnich elewacjach detal ma być odwrócony, rozciągając się od szczytu w dół.

Delikatnie zakrzywiona sylwetka Daxia Tower, wyznaczająca centrum dzielnicy biznesowej, jest podkreślona przez warstwy wzorzystego przeszklenia i przestronne atria, które wprowadzają naturalne światło w głąb budynku. Tworzą kaskadę obsadzonych roślinami tarasów, gdzie odbija się echo górskich wodospadów. Każde atrium oferuje panoramiczne widoki na północną i wschodnią, historyczną część miasta, i strefę hi-tech na południu i zachodzie.
Opisuje Zaha Hadid Architects

Nowocześnie i zgodnie ze standardami środowiskowymi

Architekci informuję, że Daxia Tower otrzyma złoty certyfikat LEED i najwyższą trzygwiazdkową ocenę chińskiego programu Green Building, co pozwoli mu na funkcjonowanie w klimacie monsunowym. Przeszklenia zespolone z powłoką termiczną pozwolą optymalizować wykorzystanie naturalnego światła dziennego i wentylacji, aby zmniejszyć zapotrzebowanie na energię. Ta będzie z kolei wytwarzana z wykorzystaniem fotowoltaiki.

Przestronne atria pozwolą na swobodną cyrkulację świeżego powietrza, a posadzone rośliny będą pomagały je oczyścić, zmniejszając poziom zanieczyszczeń w pomieszczeniach i tworząc zdrowsze środowisko wewnętrzne.

Architekci nie zapomnieli także o oszczędzaniu wody. System zbierania wody deszczowej będzie zbierał i magazynował deszczówkę, a system recyklingu będzie oczyszczał i ponownie wykorzystywał szarą wodę, aby zmniejszyć zużycie wody w budynku.

Dodatkowo cała przestrzeń będzie naszpikowana elektroniką, która pozwoli monitorować i optymalizować zużycie energii, rozpoznawać wzorce użytkowania i odpowiednio dostosowywać warunki wewnętrzne, a nawet dostosowywać się do zmian pogody, aby zapewnić maksymalną wydajność i komfort użytkowników. Projekt zakłada także wykorzystanie materiałów pochodzących z recyklingu i wyprodukowanych lokalnie w Xi’an i otaczającej go prowincji Shaanxi.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas