Gry komputerowe niszczą zdrowie

Grając na komputerze znacznie zwiększasz ryzyko depresji i nadwagi - takie wnioski płyną z jednego z pierwszych badań wpływu gry na dorosłych.

Goście targowi testują Playstation 3 na E3 Expo w Los Angeles, czerwiec 2009
Goście targowi testują Playstation 3 na E3 Expo w Los Angeles, czerwiec 2009AFP

Naukowcy z amerykańskich uniwersytetów Emory i Andrews spostrzegli "znaczący związek między graniem w gry wideo a ryzykiem utraty zdrowia".

Na potrzeby badania zamówionego przez Amerykańskie Centrum Zapobiegania Chorobom (CDC) przeanalizowali dane dotyczące 562 dorosłych między 19. a 90. rokiem życia mieszkających w regionie Seattle-Tacoma. 45 proc. z nich regularnie grało w gry komputerowe.

Stereotyp grubego faceta z pizzą potwierdza się

Badacze wybrali okolice Seattle, bo jest to dom dla takich firm jak Microsoft czy Amazon i region ten ma najwyższy procent użytkowników Internetu w USA.

Jakie wnioski? Kobiety-gracze zdecydowanie częściej cierpią na depresję niż te niegrające a mężczyźni-gracze mają średnio znacznie wyższy wskaźnik masy ciała (BMI) i zdecydowanie więcej czasu spędzają w Internecie niż ci, którzy w gry nie grają.

To, co łączy grające kobiety z grającymi mężczyznami, to zaufanie do Internetu jako narzędzia podtrzymywania relacji z innymi ludźmi i zawiązywania nowych znajomości.

- Ogólnie, czynniki zwiększające ryzyko zdrowotne, takie jak problemy mentalne czy wysokie BMI różniły graczy od niegrających - mówi dr James Weaver z Narodowego Centrum Marketingu Zdrowotnego CDC.

Gracze częściej mają problemy z samym sobą

- Gracze są bardziej introwertyczni. Mają tendencję do siedzącego trybu życia i nadwagi. Częściej też mają poważne problemy mentalne - dodaje.

Wcześniejsze badania wpływu gier na zdrowie skupiały się na nastolatkach. Studium wykonane na zlecenie CDC jest jednym z pierwszych przeprowadzonych na dorosłych. Pokazuje, że dorośli gracze mają podobne do nastoletnich problemy.

Nasza rada jest taka, że jak już grać to chociaż z kolegami, a najlepiej, jeśli to możliwe, umawiać się na gry z koleżankami. Należy też koniecznie robić sobie cogodzinne przerwy i, jeśli lubimy dużo grać, to dla równowagi warto też dużo się ruszać.

AFP, ML

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas