Hormon ćwiczeń? Naukowcy potwierdzają: "On istnieje"

Odkryty w 2012 roku hormon iryzyna wydzielany podczas wysiłku fizycznego, wzbudził wiele kontrowersji. Jedni zapewniali o jego istnieniu, inni poddawali w wątpliwość jego istnienie. Najnowsze badania niezaprzeczalnie potwierdzają, że "hormon ćwiczeń" istnieje.

Naukowcy potwierdzili istnienie irzyny - hormonu ćwiczeń
Naukowcy potwierdzili istnienie irzyny - hormonu ćwiczeńPAP

Iryzyna to wydzielany podczas wysiłku fizycznego hormon. W 2012 roku badacze sugerowali, że jeśli w sztuczny sposób podniesie się jego poziom, może on wywierać podobny wpływ na organizm, co trening. Iryzyna pobudza rozwój specyficznego rodzaju tkanki tłuszczowej - spalającej tłuszcz.

To obiecujące odkrycie dawało nadzieję na odkrycie kolejnej możliwości walki z otyłością, jak również chorobami, które z niej wynikają. Jednak część badaczy zakwestionowała wykorzystane w badaniu techniki, poddając równocześnie pod wątpliwość wyniki eksperymentu.

Jednak najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Harvard Medical School, opublikowane w "Cell Metabolism" niezaprzeczalnie potwierdzają, że iryzyna istnieje.

"Nasze badania dostarczają niepodważalnych dowodów na istnienie iryzyny. Pomiary i obserwacje wykonywane w trakcie badań dowodzą również tego, że poziom hormonu wzrasta w trakcie ćwiczeń" - zapewnił profesor biologii komórkowej Bruce M. Spiegelman.

Pomiary dokonane przez zespół naukowców z Harvard Medical School wykazały, że choć iryzyna występuje w niewielkich ilościach, jej stężenie jest podobne do innych ważnych hormonów, takich jak insulina i leptyny.

Dzięki irzynie spalanie tłuszczu jest o wiele łatwiejsze123RF/PICSEL

Keith Baar, profesor z University of California w Davis, która również zajmowała się badaniem hormonu, przyznaje, że nowe odkrycia są przekonujące. Baar podkreśla jednak konieczność dalszych badań, które czy i jakie korzyści iryzyna przynosi organizmowi i jak ważna jest dla zdrowia organizmu.

Prowadząc badania nad iryzyną w 2012 roku naukowcy z Dana Farber Cancer Institute w Bostonie wykazali, że myszy, do których organizmów wprowadzono gen dla iryzyny spalały więcej tłuszczu i były szczuplejsze niż myszy dostające placebo.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas