Idą upały. Sprawdź, czy nie wierzysz przypadkiem w te 4 mity

Za kilka dni uczniowie kończą rok szkolny, a temperatury za oknem robią się trudne do zniesienia, co może oznaczać tylko jedno - oficjalnie zaczynamy lato i musimy przygotować się na nadciągające fale upałów.

Tegoroczne lato będzie zdaniem meteorologów rekordowo gorące
Tegoroczne lato będzie zdaniem meteorologów rekordowo gorące123RF/PICSEL

Ostatnie prognozy pogody nie pozostawiają wątpliwości, że przed nami upalne "afrykańskie" lato z wysokimi temperaturami trudnymi do zniesienia nawet w cieniu, które może zacząć się już w najbliższych dniach.

I choć dla części osób to zapowiedź świetnej zabawy, należy pamiętać, że oznacza to również duży dyskomfort i poważne zagrożenie dla naszego zdrowia, wokół którego narosło wiele mitów. Od ręki rozprawmy się zatem z częścią z nich!

Spanie nago pozwala się ochłodzić

Wysokie temperatury oznaczają najczęściej problemy ze snem, szczególnie jeśli nie mamy w domu klimatyzacji. W takiej sytuacji najłatwiejszym i najszybszym sposobem na obniżenie temperatury ciała wydaje się pozbycie ubrania i spanie nago, ale jak przekonują specjaliści, nie jest to wcale najlepsza metoda.

Pot gromadzi się na ciele i pozostaje tam, gdy nie mamy na sobie ubrania. Chociaż mniej warstw na ciele może pomóc Ci czuć się bardziej komfortowo w upale, noszenie lekkiej bielizny nocnej wykonanej z oddychających materiałów pomaga odprowadzać pot z ciała i sprawia, że czujesz się o wiele chłodniej i wygodniej
wyjaśnia Abbas Kanani z Chemist Click Online Pharmacy.

Oznacza to, że spanie nago wcale nie przynosi ochłody i zdecydowanie lepiej sięgnąć po bieliznę nocną wykonaną z naturalnych materiałów, które są chłonne i przewiewne, jak bawełna czy len.

Filtry są potrzebne tylko kiedy świeci słońce

Ostatnie badania pokazują, że okazjonalne oparzenia słoneczne zwiększają ryzyko zachorowania na czerniaka bardziej niż regularna ekspozycja na słońce, dlatego należy szybko rozprawić się z mitem, że nie może do nich dojść w pochmurne dni.

Oczywiście, jest to mniej prawdopodobne niż podczas tych bardzo słonecznych, ale warto pamiętać, że chmury nie blokują całego promieniowania UV. W związku z tym kremów z filtrem należy używać przez cały rok, niezależnie od pogody, a do tego ponawiać ich aplikację w ciągu dnia, a także po każdej kąpieli, przetarciu ręcznikiem czy aktywności fizycznej, nawet jeśli są oznaczone jako wodoodporne.

Oparzenia słoneczne są naprawdę powszechne i mogą być bardzo poważne zarówno w krótkiej, jak i dłuższej perspektywie ryzyka raka skóry
wyjaśnia przywoływany wyżej Abbas Kanani.
Długotrwałe przebywanie na słońcu może mieć poważne skutki dla naszego organizmu123RF/PICSEL

Chcesz się ochłodzić? Trzymaj się gorących napojów

Ile razy słyszeliście o metodzie picia gorących napojów podczas upałów, która pozwala ochłodzić się skuteczniej niż zimne napoje? Z pewnością wiele, ale jak wyjaśnia ekspert generalny brytyjskiego NHS, dr Adam Staten, w rzeczywistości temperatura wypijanych płynów nie ma większego znaczenia:

Jednym z mitów, który wydaje się często pojawiać, jest to, że gorące napoje są lepsze do schłodzenia niż zimne napoje. Dowody pokazują, że tak naprawdę nie ma to znaczenia - dopóki jesteś nawodniony, twoje napoje mogą być gorące lub zimne.

Udary tylko w ciepłych krajach

Parafrazując popularną reklamę, chociaż wydaje się, że takie rzeczy to tylko na południu Europy albo w Afryce, nic bardziej mylnego - chociaż słońce w naszym kraju nie wydaje się tak agresywne jak na niższych szerokościach geograficznych, to każdego roku powoduje wiele udarów.

I choć faktycznie mamy w ciągu roku mniej upalnych dni niż południowcy, jest ich coraz więcej i kosztują życie wiele osób, a szczególnie zagrożone są dzieci i osoby starsze.

Mówiąc krótko, kiedy na zewnątrz robi się naprawdę nieznośnie, ograniczamy wychodzenie z domu, wysiłek fizyczny, zamykamy okna, zasłaniamy zasłony, bierzemy chłodne kąpiele i pamiętamy o nawadnianiu się.

Technologie kosmiczne w codziennym życiu. Sławosz Uznański u Katarzyny ZdanowiczINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas