Imprezowanie w stylu fit? To możliwe!

Spotkania ze znajomymi, szybkie przekąski, napoje gazowane - karnawał zobowiązuje do dobrej zabawy, ale nie zwalnia z zasad zdrowego żywienia. Nawet w cieniu spotkań towarzyskich można być fit.

Utrzymanie diety w czasie karnawału wcale nie jest niewykonalne
Utrzymanie diety w czasie karnawału wcale nie jest niewykonalne123RF/PICSEL

- Dobrym zwyczajem przygotowywania karnawałowego menu jest serwowanie małych przekąsek. Choć zabawy karnawałowe odbywają się często do białego rana i związane są z aktywnością fizyczną, jaką jest np. taniec, to mimo wszystko nie usprawiedliwia to spożywania ciężko strawnych i wysokokalorycznych dań. Mimo że nie śpimy, to jednak jest to noc, która w naszym naturalnym rytmie powinna sprzyjać regeneracji, również przewodu pokarmowego - zauważa Agnieszka Piskała, specjalistka ds. żywienia.

Świeże warzywa pokrojone w paski z dodatkiem sosów na bazie jogurtów zamiast paluszków, lekka sałatka z dressingiem zamiast sałatki jarzynowej z majonezem, lekkie koreczki i tartinki z łososiem lub kurczakiem i świeżymi warzywami - to przekąski, które z pewnością zaspokoją gusta nie tylko wybrednych smakoszy, ale również gości, którzy dbają o sylwetkę.

Specjalistka ostrzega również, przed dietetycznym systemem, który polega na całodziennej głodówce i wieczornym obżarstwie. To grozi silną niestrawnością i bólem brzucha. Podobne skutki może mieć przeplatanie produktów wytrawnych i słodkich - po sałatce i wędlinie, nie warto spożywać deseru. Konsekwencje niewłaściwego zestawienia produktów możemy odczuć niemal natychmiastowo, np. w postaci zgagi, nieprzyjemnego odbijania się po posiłku czy bólu brzucha.

Zatem, jeśli chcemy, by nasz żołądek w trakcie balu karnawałowego nie przypominał nam o sobie zbyt często, należy pamiętać, że nieprzyjemne uczucie pieczenia w żołądku lub przełyku zazwyczaj występuje po przejedzeniu, spożyciu zbyt tłustych potraw (zwłaszcza smażonych), często także ostro doprawionych lub nadmiernie bogatych w węglowodany.

Aby objawy nieprzyjemnej zgagi nie przeszkadzały nam w zabawie warto ograniczyć w menu takie produkty jak: kawa i alkohol, czekolada, napoje gazowane.

Podczas imprezy warto pamiętać również o wodzie niegazowanej. Alkohol, słodkie napoje gazowane, soki z kartonów z dodatkiem cukru mają właściwości odwadniające, które objawiają się wzmożonym pragnieniem, bólem głowy, sennością, zmęczeniem i problemami z koncentracją. Pamiętajmy również, że szklanka wody nie dostarcza nam kalorii, natomiast szklanka napoju typu cola to już ponad 200 kcal, prawie tyle, co jeden pączek.

Nawet tańczenie do samego rana nie może usprawiedliwić spożywania ciężkostrawnych potraw123RF/PICSEL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas