Jak przeprowadzić samokontrolę jąder?

Wciąż nie masz nawyku kontrolowania jąder? Najwyższy czas to zmienić. Samokontrola jąder ma zasadnicze znaczenie dla wczesnego wykrycia raka jądra.

article cover
Intimate Medicine

Zwiększone ryzyko

Jeśli twoje jądra nie zeszły do moszny we wczesnym dzieciństwie lub jeśli miałeś przepuklinę pachwinową w tymże okresie, jesteś od 5 do 20 proc. bardziej narażony na raka jąder. Istnieje szereg innych czynników zwiększających ryzyko, ale są one częściej związane z historią chorób występujących w twojej rodzinie, jak i wczesnego dojrzewania, wieku matki w chwili urodzenia pierwszego dziecka, masy urodzeniowej ciała, palenie papierosów w okresie ciąży i różnego rodzaju promieniowania, na które mogłeś być narażony. Rak jąder we wczesnym stadium wykrywany jest jako mały guz lub guzek, który możesz wyczuć podczas samokontroli. Jednak nie każdy guzek oznacza od razu raka. Nie ma więc co panikować, ale warto zaraz po dokonaniu takiego odkrycia udać się do lekarza. Poniżej podajemy listę objawów, których w takim wypadku nie wolno zbagatelizować:

• stopniowy lub nagły wzrost lub spadek wielkości jąder

• bolesny lub bezbolesny guzek lub obrzęk w dowolnej części jąder

• uczucie ciężkości w mosznie

• tępy ból w dole brzucha, pachwin czy mosznie

• ból brzucha i pleców

• ciśnienie lub obrzęk węzłów chłonnych znajdujących się na pęcherzu (co może też wskazywać na chorobę nerek)

• ginekomastia (powiększenie piersi), spowodowana aktywnością hormonów wywołanych przez guzki jądra

Wskazane jest, aby samokontrola jąder przeprowadzana była systematycznie, raz w miesiącu, w tym samym dniu i o tej samej godzinie. Do tej czynności należy wybrać ciepłe miejsce umożliwiające pełny relaks. Najlepiej byłoby gdybyś przeprowadził badanie pod prysznicem lub podczas gorącej kąpieli. Wówczas napięcie moszny jest najmniejsze Najpierw sprawdzaj jedno jądro, a drugie traktuj jako obiekt porównawczy. Dobrze jest poznać struktury swoich jąder: wiedzieć gdzie są najądrza, a gdzie nasieniowód. Wyczuj i zapamiętaj też kształt oraz wagę swoich jąder. To znacznie ułatwia dostrzeżenie jakichkolwiek zmian.

Badanie:

1. Lekko unieś worek mosznowy dłonią w taki sposób, by kciuk i pozostałe palce pozostały wolne. Badaj jądra obracając je pomiędzy kciukiem a palcami. Uciskaj delikatnie, sprawdzając ich spoistość, obrzmienie.

2. Sprawdź każde jądro z osobna. Zrób to delikatnie, zgodnie z następującym porządkiem:

Najpierw należy sprawdzić najądrza. Powinieneś czuć delikatną i miękką tkankę w tylnej części każdego z nich. Następnie znajdź nasieniowód, który rozciąga się od najądrza do cewki moczowej i położony jest także w tylnej części jądra. Przewód powinien być twardy, umięśniony i gładki. Pozostaje wreszcie sprawdzić samo jądro. Najpierw jedno, potem drugie. Gładkie i bez obrzęków lub grudek są oznaka zdrowia. Pamiętaj, guzki i obrzęk pojawiają się najczęściej w przedniej części jądra. Podczas badania możesz wyczuć guzek wielkości prosa, który niekoniecznie jest oznaką choroby. Jednak każdy guzek w jądrze jest podejrzany, niezależnie od wielkości i pozycji w której się znajduje.

3. Pamiętaj, by sprawdzać oba jądra w ten sam sposób.

Dobra wiadomość! Leczenia raka jądra jest bardzo skuteczne, a mianowicie, aż 90 proc. mężczyzn dotkniętych tym nowotworem udaje się całkowicie wyleczyć. Jednak bardzo ważne jest wczesne wykrycie choroby, a wiec samokontrola. W większości przypadków nie obywa się bez zabiegu chirurgicznego, podczas którego usuwa się całe jądro. Leczenie wspomagane jest chemioterapią. Nawet po przebyciu choroby niezbędne są badania kontrolne, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo ponownego wystąpienia nowotworu. Często rak jąder rozprzestrzenia się także na inne organy. Systematyczne badanie jest zatem niezwykle istotne, ale mamy nadzieję, że już nie musimy was, drodzy panowie, o tym przekonywać. Tym bardziej, że samokontrola nie wymaga od was ani niezwykłych umiejętności, ani zbyt dużego nakładu czasu.

Tłum. MT

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas