Jak zdobywano Everest
Weszło ponad tysiąc, prawie dwustu przypłaciło wyprawę życiem.
Prehistoria
Za początek długiej historii podboju Mount Everestu przyjmuje się rok 1904, gdy sir Francis Younghusband otrzymał od Dalajlamy zgodę na pierwszą brytyjską wyprawę w Himalaje. Pierwsza zorganizowana wyprawa brytyjska wyruszyła dopiero w 1921 r. Uczestniczyli w niej m.in. Charles Kenneth Howard-Bury - kierownik oraz George Leigh Mallory, badając potencjalne drogi wejścia na szczyt. Zdobyli liczącą 6990 m n.p.m. górę Chang La. Zorganizowana rok później druga wyprawa brytyjska osiągnęła wysokość 8326 m n.p.m. Trzecia (w 1924 r.) dotarła najprawdopodobniej na wysokość około 8600 m. Uczestniczący w niej Mallory zaginął wraz z Andrew Irvinem w trakcie ataku na szczyt. Ekwipunek i zwłoki Malloryąego odnalazł w 1999 r. nieopodal szczytu amerykański himalaista Conrad Anker. Nie znaleziono jednak dowodów na potwierdzenie hipotezy, że byli oni pierwszym zdobywcami i zginęli w zejściu ze szczytu.
Pionierzy
Do 1952 r. odbyło się jeszcze dziesięć wypraw z udziałem Brytyjczyków, Kanadyjczyka, Amerykanina, Duńczyka i Szwajcarów. Na sam szczyt dotarła dopiero prowadzona od strony Nepalu, brytyjska wyprawa, zorganizowana w 1953 r. i kierowana przez Johna Hunta. Na szczycie Everestu stanęli 29 maja jedynie Nowozelandczyk Edmund Hillary oraz Norgay Tenzing - Szerpa z Dardżylingu.
Otworzyło to epokę wspinaczach sukcesów i rekordów, także polskich. W maju 1975 r. odbyły się np. pierwsze wejścia kobiece (Japonka Junko Tabei oraz Tybetanka Phantog). W 1978 r., jako pierwsza Europejka i trzecia kobieta na świecie, na szczycie Everestu stanęła Wanda Rutkiewicz. Dwa lata później pierwsze zimowe wejścia na szczyt Everestu zaliczyli Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki. Na szczyt weszli też wiosną Andrzej Czok i Jerzy Kukuczka, wytyczając nową drogę południowym filarem. Do 2007 r. na Evereście stanęło jeszcze kilkunastu Polaków. W 2005 r. wylądował tam helikopter.
Na Everest turystycznie
W sumie w latach 1953-1969 na szczyt dotarło 21 wspinaczy. W latach 70. było ich tam ponad osiemdziesięciu, w latach 80. - prawie dwustu, w ostatniej dekadzie ubiegłego wieku - niemal tysiąc. W sumie od 1953 r. na Mount Everest weszło już w sumie ponad tysiąc himalaistów, z których prawie 200 zapłaciło za to życiem. Wejście utrudniają nie tylko niskie temperatury, silne wiatry i zamarznięty śnieg, grożący ześlizgnięciem, ale i brak tlenu (człowiek na szczycie może wdychać tylko jedną trzecią ilości tlenu, jaką dysponuje na dole). Obecnie górę tę zdobywają nie tylko doświadczeni wspinacze, ale i amatorzy pod opieką wyspecjalizowanych ekip, płacąc za to kilkadziesiąt tysięcy dolarów.