Kiedy męczy cię zgaga

Pieczenie w przełyku to jedna z najpowszechniejszych dolegliwości układu pokarmowego. Dowiedz się, czym jest i jak jej uniknąć.

Zgaga może powodować naprawdę silny ból
Zgaga może powodować naprawdę silny bólPicsel123RF/PICSEL

Zgaga, czyli choroba refluksowa żołądka, objawia się silnym, dokuczliwym pieczeniem zlokalizowanym zwykle w okolicy przełyku, do którego często dołącza się odbijanie. Ob ja wy te są spowodowane nadkwaśnością soków żołądkowych i zawracaniem treści pokarmowej w kierunku przełyku. Jeśli zgaga pojawia się sporadycznie - po imprezach z dużą ilością jedzenia i alkoholu, nie ma się czym przejmować. Jeśli jednak refluks męczy nas częściej niż dwa razy w tygodniu, warto udać się do gastrologa.

Skąd to się bierze?

Przewód pokarmowy to bardzo skomplikowany system. Aby trawienie pokarmów było możliwe, do żołądka wydzielane są tzw. soki żołądkowe. W ich skład wchodzi między innymi kwas solny, którego żrące działanie wzmacniane jest różnymi enzymami trawiennymi, takimi jak pepsyna, odpowiedzialna za rozkładanie białek czy lipaza, która trawi tłuszcze. Śluzówka żołądka jest odporna na działanie tej piorunującej mieszaniny, ale tkanka, z której zbudowany jest nasz przełyk - nie.

Aby soki żołądkowe nie drażniły przełyku, po między żołądkiem a wyższy mi partia mi układu pokarmowego znajduje się tzw. mięsień okrężny. Odpowiada on za to, by jedzenie bez problemu przedostawało się do żołądka i aby treść pokarmowa, wraz z sokiem żołądkowym, nie cofała się w stronę przełyku. Jeżeli mięsień okrężny nie działa tak, jak powinien, treść pokarmowa zawraca. W efekcie przełyk ulega podrażnieniu, które nazywa my zgagą.

Za dużo, za tłusto, za szybko

Mięsień okrężny może szwankować z wielu powodów. Najczęściej dzieje się tak w przypadku przejedzenia, gdy żołądek jest tak wypchany, że prawa fizyki okazują się silniejsze niż mięsień okrężny. Niektóre produkty spożywcze, takie jak czekolada czy cebula, mogą ponadto powodować je go chwilowe rozluźnienie. Przyczyną zawracania treści pokarmowej bywa zbyt duża ilość węglowodanów i tłuszczu w pożywieniu. Ryzykowne są więc smażone potrawy, zbyt ostre przyprawy, alkohol, napoje gazowane i kawa. Szkodzi również nadmiar owoców cytrusowych i soków owocowych, które pobudzają wydzielanie kwasu solnego.

Nie bez winy są też tak zdrowe produkty jak chleb razowy czy sok pomidorowy. Refluksowi sprzyja palenie papierosów, których dym dodatkowo drażni przełyk, zbyt szybkie jedzenie, nadwaga, a nawet za ciasne ubranie. Zgaga bardzo często pojawia się tak że w okresie ciąży. Dolegliwości mogą się nasilać po dużym wysiłku fizycznym, a tak że wtedy, gdy długo pozostajemy w nienaturalnie pochylonej pozycji - na przy kład pod czas mycia podłogi czy prania.

Kiedy do lekarza?

Do specjalisty warto udać się, jeżeli zgaga dokucza nam częściej niż dwa razy w tygodniu lub pojawia się bez konkretnej przyczyny. Zaniepokoić powinny nas kłopoty z przełykaniem lub krew obecna w wymiotach i ciągłe uczucie ciężkości w żołądku. Takie objawy mogą wiązać się z wrzodami żołądka lub dwunastnicy. Uporczywa zgaga może być również symptomem tzw. przepukliny rozworu przełykowego przepony, choroby polegającej na niewłaściwym położeniu żołądka. Zdarza się także, że ból w okolicy zamostkowej, który przypomina zgagę, jest związany z dolegliwościa mi układu krążenia, w tym - z chorobą serca. (sb)