Zmiana czasu na letni 2023. Kiedy przestawiamy zegarki? Noc będzie krótsza

Noc z 25 na 26 marca będzie krótsza. Z soboty na niedzielę zmieniamy czas z zimowego na letni i przestawiamy zegarki z godziny 2:00 na godzinę 3:00. To nie będzie ostatnia zmiana czasu. Do 2026 roku raczej nic się w tej kwestii nie zmieni. Jak się przygotować na zmianę czasu?

  • Wyższa temperatura, dłuższe dni, coraz wyższe położenie słońca i większa ilość energii słonecznej, która do nas dociera i pozytywnie wpływa na nasz organizm. To wszystko sprawia, że czujemy już wiosenną atmosferę, a wraz z nią przychodzi konieczność zmiany czasu na letni.
  • Najbliższa zmiana czasu w nocy z soboty na niedzielę.
  • Zegarki będziemy przestawiać dwa razy w roku przynajmniej do 2026 roku.

Kiedy zmiana czasu na letni w 2023 roku?

Za zmianę czasu i przestawianie zegarków dwa razy w roku odpowiada dyrektywa unijna UE 2000/84/EC. 

Zgodnie z nią czas letni wprowadzamy w ostatnią niedzielę marca, zimowy w ostatnią niedzielę października. 

Reklama

W 2023 roku zmiana czasu z zimowego na letni przypada 26 marca. Wtedy, w nocy z soboty na niedzielę (25/26 marca) będziemy musieli przestawić zegarki. O godzinie 2.00 przesuwamy wskazówki na godzinę 3.00.

O której zmiana czasu na letni. Śpimy krócej czy dłużej?

Choć każdy z radością przyjmie dodatkową godzinę snu, to niestety przy wiosennej zmianie czasu śpimy o godzinę krócej. Na dodatkową godzinę snu musimy poczekać do października, kiedy ponownie będziemy przechodzili z czasu letniego na czas zimowy.

Kiedy koniec ze zmianą czasu?

W ostatnim czasie sporo dyskutowało się o zaniechaniu zmiany czasu i pozostaniu przy czasie letnim. Opowiedział się za tym nawet Parlament Europejski. Niestety pandemia koronawirusa zepchnęła te rozważania na dalszy plan. 

Zegarki będziemy przestawiać dwa razy w roku przynajmniej do 2026 roku.

UE po raz pierwszy ujednoliciła uzgodnienia dotyczące czasu letniego w 1980 roku, w celu zapewnienia zharmonizowanego podejścia do zmiany czasu w ramach jednolitego rynku. Wcześniej krajowe praktyki i harmonogramy dotyczące czasu letniego były rozbieżne.

Obecna dyrektywa w sprawie ustaleń dotyczących czasu letniego nakłada na państwa UE obowiązek przejścia na czas letni w ostatnią niedzielę marca i powrót do standardowego czasu w ostatnią niedzielę października.

Obecnie wiele osób opowiada się krytycznie za opłacalnością tego rozwiązania. Ponad 70 procent Polaków jest za zniesieniem zmiany czasu i opowiada się za czasem letnim.

Jak przygotować się na zmianę czasu?

Zmiana czasu źle wpływa na człowieka. Ostatnie dane wskazują, że narzekamy na złe samopoczucie i oszołomienie po przestawieniu zegarków. Statystyki sugerują też wzrost wypadków samochodowych w tym okresie. Zanotowano nawet wzrost zawałów serca w tym okresie. 

Jak się przygotować na zmianę czasu na letni w 2023 roku?

  • Zadbaj o dobry sen
  • Pamiętaj o zrównoważonej diecie
  • Idź spać wcześniej niż zazwyczaj
  • Pij więcej wody zamiast napojów słodzonych i alkoholu
  • Nie myśl o tym, która jest godzina
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: czas letni | zmiana czasu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy