Zmiana czasu szkodzi zdrowiu. Jak się na nią dobrze przygotować?

Wszyscy z utęsknieniem czekamy na koniec zimy, jednak wiążę się to z mniej przyjemną zmianą czasu z zimowego na letni. Jak przygotować się na ostatni weekend marca, kiedy będziemy przestawiać zegarki z godziny 2.00 na 3.00, żeby nie stracić dobrego samopoczucia?

W ostatni weekend marca będziemy musieli przestawić zegarki o godzinę do przodu. Nastąpi to dokładnie w niedzielę w nocy, 26 marca 2023.  

Ostatnie dane na temat wpływu na człowieka zmiany czasu z zimowego na letni, są niepokojące. Wiele osób narzeka na złe samopoczucie i oszołomienie w związku ze zmianą czasu. Statystyki sugerują wzrost wypadków samochodowych w tym okresie. A nawet zanotowano wzrost zawałów serca z początkiem czasu letniego.

Reklama

 

Zmiana czasu z zimowego na letni wiążę się z tym, że będziemy spać o godzinę krócej. Co za tym idzie, codziennie będziemy musieli wstawać godzinę wcześniej niż przez okres zimowy. Jak więc przygotować organizm do nowego trybu funkcjonowania? Oto nasze propozycje. 

1. Zadbaj o dobry sen

Nie od dziś wiadomo, że człowiek wyspany, to człowiek szczęśliwy. Zadbaj o prawidłową higienę snu, a na pewno w poranek po zmianie czasu obudzisz się w o wiele lepszym humorze. 

2. Pamiętaj o zrównoważonej diecie

Nasza dieta w znaczny sposób wpływa na to, jak się czujemy. Również to, co jemy na kolację, determinuje jakość naszego snu. Ciężkostrawne potrawy i słodzone napoje na pewno nie wpłyną korzystnie na jakość naszego snu. 

3. Idź spać wcześniej niż zazwyczaj

Skoro mamy spać godzinę krócej, to oczywiste jest, że aby zachować dobre samopoczucie o poranku, musimy pójść spać chociaż pół godziny wcześniej, niż zazwyczaj. Sprawi to, że zmiana czasu nie będzie tak boleśnie odczuwana. 

4. Pij więcej wody zamiast napojów słodzonych i alkoholu

Dobre nawodnienie to podstawa dobrego samopoczucia. Pamiętaj o tym, aby zadbać o odpowiednią ilość wypitej wody w ciągu dnia. Jednak nie zostawiaj tego na sam wieczór, bo wypełniony pęcherz szybko o sobie da znać i wybudzi nas ze snu. 

5. Staraj się nie myśleć o tym, która jest godzina

Gdy obudzisz się rano, nie bombarduj się od razu myślami o tym, że zamiast 7 rano jest tak naprawdę 6. Przyjmij do wiadomości to, że teraz twoim czasem jest czas letni. Nie ma sensu dodatkowo się stresować.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: czas letni
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy