Kupił lokum na statku wycieczkowym. "Tańsze od wynajmu mieszkania"

Statek wycieczkowy MV Narrative od paru lat budzi zainteresowanie ludzi na całym świecie, ponieważ ogłoszono, że będzie można na nim kupić pokoje na własność i w ten sposób zamieszkać na morzu. Statek jest w trakcie przygotowań, ale wiele osób już zdecydowało się na taką inwestycję. Jeden z nabywców lokum na statku powiedział, że zakup takiego miejsca wyszedł go mniej od opłacania wynajmowanego mieszkania. "To tańsze, niż bycie szczurem lądowym". Czy rzeczywiście tak jest?

Statek wycieczkowy MV Narrative od paru lat budzi zainteresowanie ludzi na całym świecie, ponieważ ogłoszono, że będzie można na nim kupić pokoje na własność i w ten sposób zamieszkać na morzu. Statek jest w trakcie przygotowań, ale wiele osób już zdecydowało się na taką inwestycję. Jeden z nabywców lokum na statku powiedział, że zakup takiego miejsca wyszedł go mniej od opłacania wynajmowanego mieszkania. "To tańsze, niż bycie szczurem lądowym". Czy rzeczywiście tak jest?
Czy zakup lokum na wycieczkowcu rzeczywiście wychodzi taniej, niż opłacanie wynajmowanego mieszkania? Zdj. ilustracyjne. /123RF/PICSEL

Wysokie ceny mieszkań stały się powszechnym problemem, z którym borykają się ludzie na całym świecie. Wzrost kosztów nieruchomości sprawia, że coraz więcej osób zmuszonych jest szukać alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych. 

Wśród firm zajmujących się tym obszarem pojawiają się pomysły rozmaitych metod kwaterowania, takich jak mieszkania współdzielone, mikroapartamenty czy miejsca do życia na powierzchniach tymczasowych. Coraz większa liczba osób zmuszonych jest do elastyczności i kreatywności w poszukiwaniu odpowiedniego lokum, które będzie dostępne i przystępne cenowo.

Reklama

Alternatywa dla mieszkania na lądzie - statek wycieczkowy

Lepiej prosperujące osoby, choć mogą przebierać w aktualnie dostępnych ofertach mieszkaniowych, mimo wszystko także z różnych względów często szukają alternatyw. Jedną z nich okazało się być wykupienie miejsca "na własność" na statku wycieczkowym i zamieszkanie na morzu.

W 2022 roku przedsiębiorstwo Storylines z Miami podpisało kontrakt budowlany ze stocznią Brodosplit w Splicie w Chorwacji na budowę statku MV Narrative. Wycieczkowiec wyruszy w 2025 roku, ale już teraz wiele osób zdecydowało się na to, aby nabyć dla siebie miejsca na pokładzie. 

Wśród nich jest Austin Wells z San Diego, który był jednym z pierwszych klientów Storylines. Jak stwierdził mężczyzna, taka inwestycja pozwoli mu zaoszczędzić pieniądze, które i tak musiałby wydać na opłacanie wynajmu mieszkania lub zakup domu, a przy okazji ta alternatywa umożliwi mu podróżowanie po świecie.

Nietypowa inwestycja mieszkaniowa. Lokum na statku

Nie jest to tania alternatywa - luksusowy statek składa się z 547 lokali i różnych przestrzeni o innym przeznaczeniu, a apartamenty obejmują od jednej do czterech sypialni, większość jest z balkonami, a do tego pokoje są dostępne w stylu nadmorskim lub współczesnym. MV Narrative ponadto wyposażono w dwadzieścia restauracji i barów, trzy baseny, kręgielnię, zaplecze medyczne oraz szereg innych udogodnień. 

Do tego dochodzą inne opłaty, m.in. za sprzątanie i sieć internetową. Według Wellsa mimo wszystko kwota przeznaczona na takie mieszkanie jest mniejsza, niż gdyby opłacał czynsz "na lądzie".

Wewnątrz jego studia o powierzchni ok. 22 m² znajduje się rozkładane łóżko, spiżarnia, biurko i oddzielna kabina prysznicowa - wszystko to kosztowało Wellsa 300 tys. dolarów za 12-letnią dzierżawę. Zgodnie z ustaleniami mediów, Wells faktycznie zaoszczędzi tą inwestycją, ponieważ aktualnie mieszkania w San Diego w Kalifornii, skąd pochodzi, kosztują średnio 2,500 dolarów za miesiąc najmu. 

Lokum na statku to w takim razie ok. 2000 dolarów za miesiąc. Faktycznie pojawia się więc oszczędność w wysokości ok. 500 dolarów. Wychodzi na to, że patrząc na nieustannie rosnące ceny mieszkań, być może w rzeczywistości tego rodzaju mieszkanie okaże się "tańsze, niż bycie szczurem lądowym". Nie wiadomo do końca jednak, jak rysować się będą ewentualne dodatkowe opłaty za pobyt na statku, więc równie dobrze może się okazać, że będą to kolejne tysiące. W dodatku koszt podano za okres 12 lat, a nie możliwość mieszkania tam całe życie.

Praca zdalna i podróże po świecie? Można skorzystać z oferty mieszkania na statku

MV Narrative wyruszy w 2025 roku, a na jego pokładzie mieszkać będzie ok. tysiąc osób. Szef Storylines, Punton, spodziewa się, że statek będzie zadokowany w każdym porcie przez około trzy do pięciu dni, a więc mieszkańcy będą mieli czas na zwiedzanie. Pasażerowie mogą spodziewać się odwiedzenia m.in. takich miejsc jak Rzym, Neapol i Wenecja. Wells pracuje zdalnie dla technologicznego giganta Meta, więc nie ogranicza go konieczność chodzenia do biura i może sobie pozwolić na wieloletnie mieszkanie "w podróży".

- Najbardziej ekscytuje mnie to, że nie muszę wywracać do góry nogami moich codziennych zajęć, aby zwiedzać świat - mówił w rozmowie z CBNC tuż po zdecydowaniu się na zakup lokum.

Inwestycja w apartament na statku wycieczkowym. Internauci są sceptyczni

Internauci zwrócili jednak uwagę, że to odważny ruch ze strony Wellsa, biorąc pod uwagę to, co dzieje się obecnie na rynku IT. Masowe zwolnienia w największych firmach oraz problemy ze znalezieniem pracy nie uszły uwadze internautów, nie tylko tych, którzy sami specjalizują się w zagadnieniach z obszaru IT. 

Pod artykułami przypominającymi o decyzji mężczyzny i jego nadchodzącej podróży pojawiają się aktualnie sceptyczne komentarze, użytkownicy mediów społecznościowych zastanawiają się także, co Wells zrobi, jeśli w trakcie pobytu na statku jego również spotka zwolnienie i problem ze znalezieniem nowej pracy. 

Do wyruszenia w podróż na statku zostało jeszcze trochę czasu, więc Wells ma czas przemyśleć ewentualne alternatywne scenariusze. Nie powinien mieć problemu, bo jak ustaliły media, Storylines najpewniej będzie zezwalało na to, aby właściciele apartamentów mieli możliwość ich podnajmowania i zarabiania na tym.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: statek | mieszkanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy