Małopolski Piknik Lotniczy. Święto historycznego lotnictwa
Na Lotnisko Rakowice-Czyżyny powróci Małopolski Piknik Lotniczy. Podczas tegorocznej, XV edycji, imprezy jedno z najstarszych lotnisk w Europie znów będzie gościło najlepszych pilotów akrobacyjnych na świecie.
Małopolski Piknik Lotniczy to nie tylko święto pilotów i pasjonatów lotnictwa, ale też przede wszystkim impreza dla całych rodzin, która, miejmy nadzieję, znalazła stałe miejsce wśród krakowskich imprez kulturalnych.
Piknik to największa lotnicza impreza w południowej części Polski. W tym roku pojawiła się czołówka pilotów akrobacyjnych z Jurgisem Kairysem na czele. Oprócz akrobacji lotniczej można zobaczyć samoloty historyczne w dynamicznych przelotach i pokazy samolotów wojskowych.
Kairys zasłynął przelotem pod mostami Kowna, zwany jest w środowisku lotniczym "zaklinaczem kobry" lub "kosiarzem trawników". Kilka lat temu stworzył międzynarodową grupę pilotów akrobacyjnych pod nazwą Air Bandits. Latają w niej piloci z Europy, Azji i Australii.
Prócz latających maszyn na XV Małopolskim Pikniku Lotniczym będzie można zobaczyć w locie repliki samolotów z okresu Wielkiej Wojny. Krakowskie Muzeum Lotnictwa Polskiego ma największą na świecie kolekcję oryginalnych samolotów z okresu I wojny światowej.
- Na całym świecie zachowało się z okresu pionierskiego lotnictwa i czasu I wojny światowej ok. 70 samolotów, z czego 13 znajduje się w krakowskim muzeum, właściwie wszystkie w egzemplarzach pojedynczych, tak jak jedyny zachowany niemiecki Roland D.VI., czy najcenniejszy samolot z okresu Wielkiej Wojny na świecie - brytyjski Sopwith Camel. Ich akurat zachowało się pięć, przy czym nasza maszyna ma udokumentowaną historię właściwie dzień po dniu. Zestrzelono z niej 11 samolotów niemieckich - mówi dr Krzysztof Mroczkowski, główny inwentaryzator Zbiorów MLP.
Po raz pierwszy na pikniku pojawili się piloci The Flying Bulls Aerobatic Team. To czeski zespół akrobacyjny, który lata na czterech Xtreme Air XA42. Zespół działa od 1960 roku. Pojawią się także PZL-130 TCII Orlik Sił Powietrznych, które wykonają wspólny przelot z North American Harvard., na których szkolili się piloci Polskich Sił Powietrznych na zachodzie. XV Małopolski Piknik Lotniczy zainauguruje, jak każdego roku, skok spadochroniarzy wykonany z samolotu An-2 o nazwie własnej "Wiedeńczyk". Jest to latający eksponat Muzeum Lotnictwa Polskiego.
Gwiazdą XV Małopolskiego Pikniku Lotniczego będzie PBY Catalina - słynny samolot patrolowy z okresu II wojny światowej. Samolot zasłynął uszkodzeniem niemieckiego pancernika "Bismarck", dzięki któremu udało się udało się Brytyjczykom zatopić okręt. Nad Atlantykiem prowadziły patrole przeciw niemieckim okrętom podwodnym. Dzięki stałym patrolom udało się zniwelować zagrożenie ze strony U-bootów.
Prócz pokazów akrobacji i przelotów samolotów historycznych muzeum przygotowało wiele innych atrakcji zarówno dla starszych, jak i młodszych piknikowiczów.
Latające maszyny na pikniku lotniczym
Piknik to największa lotnicza impreza w południowej części Polski. W tym roku pojawiła się czołówka pilotów akrobacyjnych z Jurgisem Kairysem na czele. Oprócz akrobacji lotniczej można zobaczyć samoloty historyczne w dynamicznych przelotach i pokazy samolotów wojskowych. Kairys zasłynął przelotem pod mostami Kowna, zwany jest w środowisku lotniczym "zaklinaczem kobry" lub "kosiarzem trawników". Kilka lat temu stworzył międzynarodową grupę pilotów akrobacyjnych pod nazwą Air Bandits. Latają w niej piloci z Europy, Azji i Australii. Prócz latających maszyn na XV Małopolskim Pikniku Lotniczym będzie można zobaczyć w locie repliki samolotów z okresu Wielkiej Wojny. Krakowskie Muzeum Lotnictwa Polskiego ma największą na świecie kolekcję oryginalnych samolotów z okresu I wojny światowej.