Mieszkają tu od 10 lat. Podczas remontu znaleźli w kuchni... skarb

Para z Wielkiej Brytanii znalazła zakopany pod podłogą domu skarb. Jego wartość to ponad milion złotych. Niedługo trafi na aukcję...

Para z Ellerby w North Yorkshire w Wielkiej Brytanii postanowiła zrobić remont kuchni. Podczas prac natrafili na przeszkodę.

Wartościowy skarb pod podłogą

Początkowo domownicy myśleli, że to przewód elektryczny, który biegnie pod podłogą. Okazało się jednak, że to gliniany kubek wypełniony 264 monetami - poinformował Daily Mail.

Niewiele brakowało, a trzeba byłoby wszystko oddać. Według brytyjskiego prawa znalezisko przechodzi na własność państwa gdy ma ponad 300 lat. Wyspiarze mieli ogromne szczęście, ponieważ najmłodsza moneta miała "zaledwie" 292 lata, w związku z czym mogli je zatrzymać.

Reklama

Ile warte jest znalezisko?

Monety noszące ślady użytkowania datowane są na okres od 1610 r. do 1727 r. Obejmują okres od panowania króla Jakuba I, przez okres Stuartów, aż do dnia śmierci Jerzego I. Wyceniane są na 250 tys. funtów, czyli ponad 1,3 mln zł.

Największą wartość ma gwinea z 1720 roku z wizerunkiem króla Jerzego I. A właściwie, na której powinien być jego wizerunek, ale z powodu błędu menniczego po obu stronach wybity jest rewers. Ten rzadki błąd sprawił, że jest wyceniana aż na 4 tys. funtów (ponad 21 800 zł).

Z kolei gwinea z 1675 r. z wizerunkiem Karola II ma błędny łaciński zapis imienia. Zamiast CAROLVS widnieje CRAOLVS. Moneta wyceniana jest na 1500 funtów (ponad 8 tys. zł).

Do kogo należały monety?

Pierwotnie właścicielami byli Joseph i Sarah Fernley-Maisters, para z wpływowej rodziny kupieckiej, która przed ołtarzem stanęła w 1694 roku i zmarli odpowiednio w 1725 r. i 1745 r. Majątku dorobili się na handlu rudą żelaza, drewnem  i węglem.

- Joseph i Sarah wyraźnie nie ufali nowo utworzonemu Bankowi Anglii, banknotom, a nawet monetom z ich okresu, ponieważ trzymali tak wiele monet datowanych na okres angielskiej wojny domowej i wcześniejszych lat - powiedział Gregory Edmund, jeden z organizatorów aukcji.

Monety wystawione będą na aukcji, która odbędzie się 7 października.

Przeczytaj także:

Smutna, trochę przytępiona twarz. Sztuczna Inteligencja stworzyła współczesne zdjęcie króla Henryka VIII

Naukowcy odnaleźli w tysiącletnim szkielecie rzadką chorobę genetyczną

Odkryli studnię z koszmaru. Zagadka okrutnego średniowiecznego mordu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: skarb | historyczne monety
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy