Mocne mięśnie to lepsza pamięć

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

Podnoszenie ciężarów nie tylko ma wpływ na tężyznę fizyczną. Według najnowszych doniesień badaczy, taki rodzaj ćwiczeń wpływa również bardzo korzystnie na poprawę pamięci.

siłownia
siłownia123RF/PICSEL
Codzienne ćwiczenia poprawiają pamięć123RF/PICSEL

Badacze z Georgia Institute of Technology dowiedli, że osoby, które przez 20 minut wykonywały proste ćwiczenia z podnoszeniem ciężarów, wykazywały się również lepszą pamięcią długotrwałą w porównaniu do osób, które pozostawały bierne. Badacze wykazali, że aktywność fizyczna w postaci ćwiczeń siłowych zwiększyła umiejętności dłuższego i lepszego zapamiętywania ćwiczących o 10 proc.

Choć już wcześniejsze badania wykazywały tę istotną korzyść płynącą z ćwiczeń, badacze z Georgia Institute of Technology dostrzegli jeszcze jedną zależność pomiędzy procesem uczenia się i zapamiętywania, a ćwiczeniami siłowymi.

Lisa Weinberg, autorka badania wskazała, że wykonywanie ćwiczeń siłowych tuż po nauce zwiększa szansę na to, że zapamiętamy lepiej i więcej tego, czego się wcześniej nauczyliśmy.

- W trakcie wysiłku fizycznego wydzielane są pewne hormony, które w znaczący sposób wpływają na aktywność naszego mózgu - wyjaśnia Lisa Weinberg.

Spacer wystarczy

"Mam dwóch lekarzy: moją lewą i prawą nogę" - pisał przed wiekiem brytyjski eseista George Trevelyan, zachwalając zalety długich spacerów. W niemal sto lat później specjaliści powtarzają to samo zalecenie: wstań i ruszaj na spacer. Piesza przechadzka to najlepsza i najłatwiejsza forma aktywności fizycznej.

Spacery stanowią formę profilaktyki chorób serca i naczyń, czyli nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca, cukrzycy i innych chorób przewlekłych. Powiększają i ulepszają również sieć naczyń wieńcowych, sprawiają, że serce staje się bardziej wydajne.

Chodzenie stabilizuje również ciśnienie krwi i poprawia jej jakość - czerwone krwinki (erytrocyty) stają się liczniejsze, dzięki czemu wydajniej dotlenia się serce i mięśnie oddechowe, a reszta mięśni staje się sprawniejsza i bardziej wytrzymała.

Spacery poprawiają wchłanianie wapnia w organizmie, dzięki czemu narządy wewnętrzne są w lepszej kondycji i wzmacniają się kości.

Powodują też lepsze dotlenienie organizmu, na skutek czego centralny układ nerwowy funkcjonuje dużo sprawniej oraz przyczyniają się do obniżenia stężenia złego cholesterolu w organizmie poprzez poprawę kondycji gospodarki lipidowej.

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas
Przejdź na