Najszczęśliwsze kraje świata 2023. Awans Polski o 10 miejsc

Czujecie się dzisiaj bardziej szczęśliwi niż zazwyczaj? To wszystko dlatego, że obchodzimy Międzynarodowy Dzień Szczęścia, a do tego właśnie poznaliśmy tegoroczny World Happiness Report, w którym Polska awansowała o blisko dziesięć oczek. Nic, tylko się cieszyć!

To najszczęśliwsze kraje świata 2023. Gdzie się przeprowadzamy?

Jeśli planujecie przeprowadzkę za granicę, to warto rozważyć kierunek północny, bo jak wynika z opublikowanego właśnie World Happiness Report, nie ma na świecie szczęśliwszego kraju niż Finlandia, która wygrywa to zestawienie szósty raz z rzędu z wynikiem znacznie wyprzedzającym wszystkie inne kraje.

Tegoroczna lista w ogóle jest podobna do rankingów z poprzednich kilku lat, z wieloma krajami nordyckimi na pierwszych miejscach. Wystarczy spojrzeć na Danię i Holandię, które ponownie uzupełniają podium, a wysokie miejsca niezmiennie zajmują też Szwecja i Norwegia. 

Reklama

W tym miejscu warto dodać, że zestawienie jest nadzorowane przez Sustainable Development Solutions Network i publikowane co roku z okazji Międzynarodowego Dnia Szczęścia przypadającego 20 marca. 

Ranking ocenia globalne szczęście na podstawie 150 krajów z całego świata i opiera się na danych z takich źródeł, jak Gallup World Poll, wykorzystując sześć kluczowych czynników: wsparcie społeczne, dochód, zdrowie, wolność, hojność i brak korupcji.

Co z Polską? Jest spory awans!

W pierwszej dwudziestce znajdziemy też wiele innych europejskich krajów, jak Holandia (5. miejsce), Szwajcaria (8. miejsce), Luksemburg (9. miejsce), Irlandia (14. miejsce) czy Wielka Brytania (19. miejsce), ale równie dobrymi miejscami do życia wydają się też daleka Nowa Zelandia (10. miejsce), Australia (12. miejsce), Kanada (13. miejsce) czy Stany Zjednoczone (15. miejsce).

Autorzy raportu podkreślają, że chociaż w pierwszej dwudziestce zestawienia od lat lądują te same kraje, to warto odnotować imponujący awans Izraela z 9. na 4. miejsce, a także wskoczenie do pierwszej dwudziestki Litwy, która od dłuższego czasu wspinała się po kolejnych szczebelkach (w 2017 roku zajmowała jeszcze 52. miejsce) i pozbawiła miejsca Francję.  

To może też tłumaczyć zaskakujący awans naszego kraju, bo Polska zajęła w tym roku 39. miejsce, które może nie wygląda zbyt imponująco, ale należy zauważyć, że jest to duży awans z 48. miejsca, jakie zajmowaliśmy w ubiegłym roku

Top 20 najszczęśliwszych krajów świata wygląda następująco:

 1. Finlandia
 2. Dania
 3. Islandia
 4. Izrael
 5. Holandia
 6. Szwecja
 7. Norwegia
 8. Szwajcaria
 9. Luksemburg
 10. Nowa Zelandia
 11. Austria
 12. Australia
 13. Kanada
 14. Irlandia
 15. Stany Zjednoczone
 16. Niemcy
 17. Belgia
 18. Republika Czeska
 19. Wielka Brytania
 20. Litwa
INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy