Nie patrz jej w oczy! Znaleźli świetnie zachowaną mozaikę z głową Meduzy

Studenci archeologii z Hiszpanii dokonali ostatnio niezwykłego odkrycia, a mianowicie znaleźli świetnie zachowaną mozaikę z głową Meduzy, która wygląda zachwycająco, chociaż powstała w II wieku.

Studenci archeologii z Hiszpanii dokonali ostatnio niezwykłego odkrycia, a mianowicie znaleźli świetnie zachowaną mozaikę z głową Meduzy, która wygląda zachwycająco, chociaż powstała w II wieku.
Nie patrz jej w oczy! Znaleźli świetnie zachowaną mozaikę z głową Meduzy /Rada Miasta Merida/https://merida.es/las-excavaciones-en-la-huerta-de-otero-sacan-a-la-luz-el-gran-mosaico-de-medusa-en-la-estancia-principal-de-una-esplendida-domus-romana/ /domena publiczna

Kiedyś to się robiło płytki... hiszpańscy archeolodzy prowadzący wykopaliska na stanowisku Huerta de Otero w Meridzie odkryli - wraz z innymi cennymi skarbami - mozaikę przedstawiającą jedną z trzech mitologicznych Gorgon, Meduzę. Znajduje się na podłodze jednego z głównych pomieszczeń domu, pochodzącego najpewniej z czasów rzymskich, a konkretniej II w. n.e., mierzącego ok. 30 metrów kwadratowych. Głowa meduzy ujęta w ośmioboczny medalion jest centralnym elementem kompozycji, w której narożnikach dostrzec można cztery pawie, ucieleśniające cztery pory roku. 

Reklama

Meduza - jej spojrzenie zamienia wszystko w kamień

Meduza to jedno z najsłynniejszych monstrów mitologii greckiej, które do dziś jest obecne w kulturze popularnej i przedstawiane najczęściej jako kobieta z wężami zamiast włosów, której spojrzenie zamienia wszystkie żyjące istoty w kamień. Początkowo była kobietą wyjątkowej urody, która szczyciła się przepięknymi bujnymi włosami, ale na skutek konfliktu z Ateną (przyczyny różnią się w zależności od wersji), została przez boginię zamieniona w odrażającego potwora. 


Co jednak ciekawe, jej odcięta przez Perseusza głowa często wykorzystywana jest też w sztuce jako motyw apotropaiczny, czyli przedmiot chroniący przed złem

I to najpewniej w takiej roli głowa Meduzy pojawiła się w znalezionym właśnie domu - jak podkreślają badacze, to zresztą motyw bardzo często wykorzystywany na hiszpańskich mozaikach przez zamożne rodziny, które chciały w ten sposób chronić siebie i swoje dobra.

Archeolodzy znaleźli na miejscu także odcinek rzymskiej ściany fundamentowej o długości 40 m i szerokości 2,7 m czy pozostałości pochodzącej z IV wieku rzymskiej drogi o szerokości 6 metrów, biegnącej równolegle do muru.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mozaika | meduza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy