Nie wstawaj w nocy do toalety!
Czy kilkukrotne wstawanie w nocy do toalety jest czymś normalnym? Według specjalistów, niezupełnie. Zdrowy człowiek, bez względu na wiek, powinien podobno spać niezaburzonym snem.
Częste zjawisko
Stwierdzono, że jedna na dwie kobiety, oraz dwóch na trzech mężczyzn, w wieku od 50 do 59 lat ma problem z nykturią. Z biegiem lat dolegliwości się nasilają - siedem na dziesięć kobiet i dziewięciu na dziesięciu mężczyzn w wieku 80 lat cierpi na nykturię.
Sygnalizuje poważne choroby?
Nykturia może występować jako samodzielna choroba, ale też wiązać się z łagodnym rozrostem prostaty u mężczyzn, lub z pęcherzem neurogennym (wyniki wad wrodzonych, schorzeń oraz urazów układu nerwowego powodujących uszkodzenie ośrodków regulujących czynność pęcherza i cewki moczowej - przypis. red.) u obu płci. Czasami sygnalizuje też poważne choroby, np. cukrzycę.
Dopiero od 2002 r. symptom ten uważa się za tzw. oddzielną jednostkę kliniczną. Chory powinien poinformować lekarza o swych nocnych "wycieczkach do WC".
Nykturia może być dla pacjenta problemem nie tylko zdrowotnym, ale także społecznym. Osobę taką prześladuje myśl, że jej częste wstawanie w nocy zaburza spokój rodziny, a to z kolei wpływa na znaczne obniżenie samopoczucia.
Leczenie nie boli
Jeśli czynności te nie pomagają, przystępuje się do leczenia farmakologicznego, w którym wykorzystuje się głównie hormon wazopresynę. Ta powstająca w przysadce mózgowej substancja wpływa na produkcję moczu.
Justyna Kromkowska