Oto najstraszniejszy horror w historii kina - według naukowców

Ciężko jest jednoznacznie wskazać najstraszniejszy horror w historii kina. Fani gatunku od dawna toczą ze sobą spory, ale na to pytanie postanowili w końcu odpowiedzieć naukowcy. Ranking może budzić kontrowersje.

Jaki jest najstraszniejszy horror? Naukowcy mają odpowiedź
Jaki jest najstraszniejszy horror? Naukowcy mają odpowiedź123RF/PICSEL

Naukowcy zainicjowali bardzo ciekawy eksperyment o nazwie Science of Scare Project. Miał on na celu wyłonienie zwycięzcy w rankingu najstraszniejszego horroru w historii kina. Badacze podeszli do tematu w nieco inny niż dotychczas sposób, czyli iście naukowo. Pięćdziesięciu śmiałkom bowiem w czasie rzeczywistym mierzono tętno podczas oglądania każdego z pięćdziesięciu horrorów.

Najbardziej interesujące były momenty gwałtownego wzrostu tętna, które miało być efektem lęku i przerażenia wyświetlanymi scenami. Aby emocje sięgały zenitu, ochotnicy mogli liczyć na efekty kinowe i dźwiękowe z najwyższej półki. Nie zabrakło jakości 4K (w niektórych filmach) i wysokiej jakości dźwięku 5.1 Surround.

Naukowcy ujawnili, że ochotnicy oglądali kultowe produkcje takie jak m.in. "Lśnienie", "Halloween", "Sinister" i "Coś". Eksperyment pokazał, że najbardziej przeraził widzów film "Sinister z 2012 roku od Scotta Derricksona. Najbardziej ze wszystkich podnosił tętno. Drugie miejsce na liście zajął film "Obecność" Jamesa Wana, a trzecie "Naznaczony", również Jamesa Wana. Ten ostatni zanotował najwyższe skokowe wzrosty tętna. U większości ochotników było to 133 uderzeń na minutę.

Eksperyment o nazwie Science of Scare Project pokazał też, że inne horrory, wcześniej uważane za bardzo straszne, rzeczywiście takie są. Tuż za "Naznaczonym znalazł się film "Dziedzictwo. Hereditary", "Paranormal Activity", "Coś za mną chodzi", "Obecność 2", "Babadook", "Zejście" i "Wizyta" M. Night Shyamalana. Jeśli macie ochotę, to możecie wypisać w komentarzach najstraszniejsze filmy, oczywiście według Waszej oceny.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas